Uutinen

Kolmelle Ilves-pelaajalle kutsu alle 20-vuotiaiden maajoukkueeseen

Ilves-Hockey Oy / Mikko Alahäivälä
Timo Koistinen

Ilveksen puolustaja Santeri Hatakka, 19, sekä hyökkääjät Roby Järventie, 18, ja Antti Saarela 19, ovat mukana alle 20-vuotiaiden Ruotsi-Suomi-maaotteluissa 5.-7. marraskuuta.

Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkue kohtaa Ruotsin kolmessa keskinäisessä ottelussa Malmössä 5.-7.11. Ilveksestä Nuorten Leijonien joukkueeseen valittiin puolustaja Santeri Hatakka sekä hyökkääjät Roby Järventie ja Antti Saarela.

Kolmikko on ollut mukana Ilveksen kauden yhdeksässä ensimmäisessä Liiga-ottelussa. Lokakuun alussa NHL-varauksen Ottawa Senatorsiin saanut Roby Järventie on iskenyt tehopisteet 3+4=7, Antti Saarela 1+4=5 ja Santeri Hatakka 1+1=2. Viime vuoden varaustilaisuudessa Saarelan pelaajaoikeudet hankki Chicago Blackhawks ja Hatakan San Jose Sharks.

Ruotsissa pelattavat ottelut ovat Nuorten Leijonien alkukauden ainoat maaottelut ennen joulukuussa käynnistyvää MM-leiritystä. Alle 20-vuotiaiden MM-kisat pelataan Kanadan Edmontonissa 25.12.2020 – 5.1.2021.

Naisten maajoukkueryhmässä mukana Anni Keisala

Naisten maajoukkue leireilee ensi viikolla Kuortaneella ja pelaa harjoitusottelut Ässien ja JYPin U18 Akatemia -joukkueita vastaan. Ilveksestä naisten maajoukkueryhmään valittiin maalivahti Anni Keisala, 23.

Katso maajoukkueryhmät: U20 | Naiset

Roby Järventie (Kuva: Timo Koistinen)

Antti Saarela (Kuva: Timo Koistinen)


Seuraava kotiottelu: Ilves-Sport perjantaina 30.10. klo 18.30!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans27906854
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo26816145
6 KalPa26736343
7 TPS24696242
8 Tappara25827140
9 Kärpät24596536
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa26506930
13 Jukurit286110029
14 JYP26588824
15 HPK26599819

Lisää aiheita

19.1.2021 / Haastattelu

Eetu Mäkiniemi halusi itse jatkaa Ilveksessä

Ilveksen ykkösmaalivahdiksi noussut Eetu Mäkiniemi, 21 nauttii ajastaan Tampereella ja Ilveksessä. Tässä haastattelussa ”Mäkkäri” kertoo lisää ajatuksiaan vielä lyhyen uransa matkalta. Vantaalla kasvanut Eetu Mäkiniemi...

LUE LISÄÄ


18.1.2021 / Uutinen

Pregame-livestudio: Ilves-Pelicans keskiviikkona 20.1.

Ilves järjestää videostriimin välityksellä toteutettavan pregame-livestudion ennen keskiviikkona 20.1. pelattavaa Ilves-Pelicans-kotiottelua. Ottelu pelataan rajoitusten vuoksi ilman yleisöä, mutta Ilveksen studion ja C Moren tai FUN...

LUE LISÄÄ


16.1.2021 / Otteluraportti

Ilveksen voitto suli viimeisillä sekunneilla – HPK nappasi lisäpisteen

Lauantai-illan Hämeen kohtaamisessa nähtiin todellinen jännitysnäytelmä, kun Ilves isännöi HPK:ta. Avauserässä vaikeuksissa olleet tupsukorvat saivat parannettua liikettä ottelun aikana ja nousivat 4-3-johtoon, joka kuitenkin suli...

LUE LISÄÄ