Otteluennakko

Hakeeko Ilves vieraspisteet Jyväskylästä?

Ilves.com

TI 27.10. 18:30

Ilves voitti viime viikolla vieraissa TPS:n ja kotonaan paikalliskamppailussa Tapparan, mutta taipui lauantaina kotiottelussaan Vaasan Sportille. Onnistuuko joukkue nyt hakemaan pisteet Jyväskylästä, jossa kotijoukkue JYP on erikoisessa tilanteessa?

Sarjataulukossa sijalla kaksi oleva Ilves on pelannut tasan kahden pisteen ottelukeskiarvolla. Huomionarvoista on, että Ilveksen kauden tappiot ovat tulleet perättäisten otteluiden jälkimmäisissä otteluissa. Joukkueen tehokkain pelaaja on ollut Juuso Välimäki tehoin 9.2+8=10, Arttu Ruotsalainen on tehnyt seitsemän maalia.

Sarjataulukossa tällä hetkellä sijalla 9 oleva JYP teki viime viikolla poikkeuksellisen ratkaisun ja lomautti päävalmentajansa Pekka Tirkkosen ja tämän apuvalmentajan ja nosti uudet miehet valmennusvastuuseen. Ensimmäisessä ottelussaan tämän jälkeen JYP kaatoi kotonaan Sportin tylysti 4-0, mutta lauantaina TPS:n vieraana joukue taipui voittolaukauksilla lukemin 2-1vl.


Ilveksen poissaolot ja alustavat toipumisajat 27.10.2020

Joona Ikonen, tammikuu 2021
Joni Ikonen, joulukuu 2020
Niko Peltola, joulukuu 2020
Santeri Airola, maajoukkuetauon jälkeen
Taavi Vartiainen, toistaiseksi

EDELLISET OTTELUT
AJANKOHTAKOTIVIERASTULOSSARJAYLEISÖ
To 01.01.1970IlvesJYP7-5Runkosarja3292
To 01.01.1970JYPIlves2-6Runkosarja2045
To 01.01.1970IlvesJYP6-2Harjoitusottelut1062
La 15.02.2020JYPIlves1-2 VLRunkosarja4437
Pe 20.12.2019IlvesJYP5-6Runkosarja6642
Ke 20.11.2019IlvesJYP1-3Runkosarja5079
La 05.10.2019JYPIlves6-4Runkosarja3609
La 26.01.2019IlvesJYP3-1Runkosarja5104
Pe 25.01.2019JYPIlves3-1Runkosarja4073
La 17.11.2018JYPIlves5-2Runkosarja4086
La 15.09.2018IlvesJYP3-4Runkosarja4752
La 10.02.2018JYPIlves5-1Runkosarja4437

Perjantaina on revansiin paikka, kun Vaasan Sport saapuu uudelleen Hakametsään, tule paikalle kannustamaan Ilves voittoon!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Ilves17724039
2 Lukko16693236
3 Pelicans17534632
4 HIFK17624429
5 Kärpät15474128
6 KalPa15453727
7 KooKoo16473726
8 Ässät18516523
9 Tappara15444622
10 TPS15394222
11 JYP17375917
12 HPK17426016
13 SaiPa16274315
14 Jukurit15285214
15 Sport14244314

Lisää aiheita

25.11.2020 / Uutinen

Lukáš Dostál siirtyy Anaheim Ducksin organisaatioon

NHL-seura Anaheim Ducks on käyttänyt Lukáš Dostálin, 20, lainasopimukseen sisältyneen oikeutensa ja kutsunut tšekkimaalivahdin liittymään organisaatioonsa. Anaheim Ducks hankki Lukáš Dostálin pelaajaoikeudet vuoden 2018 NHL-varaustilaisuuden...

LUE LISÄÄ


25.11.2020 / Uutinen

TUNTEMATON HUOLTAJA ja muita Ilves-tarinoita 1970-2020 – kirja nyt myynnissä!

Uutisen alkuperäinen julkaisupäivä 29.10.2020 TUNTEMATON HUOLTAJA ja muita Ilves-tarinoita 1970-2020 Lauantaina 28.11. ilmestyy kirja, jollaista ei ole koskaan nähty. Kirja, johon on haastateltu kymmeniä ihmisiä....

LUE LISÄÄ


25.11.2020 / Uutinen

Ilves mukana eLiigan kärkikahinoissa

Ilves nappasi eLiigan viimeisimmältä kierrokselta seitsemän sarjapistettä. Kulunut viikko piti sisällään tupsukorvien osalta yhteensä vain neljä ottelua runkosarjan kääntyessä loppusuoralle. Ilves on sarjataulukossa kolmannella sijalla...

LUE LISÄÄ