Otteluraportti

Ilves kaatoi SaiPan 90´s ottelussa ja rikkoi sadan pisteen haamurajan

Vesa Suonsyrjä
Timo Koistinen

Ilves kaatoi 90´s teemaottelussa SaiPan peräti 6420 katsojan suureksi riemuksi lukemin 3-0. Huippuviihdyttävän ottelun maaleista vastasivat Jasse Ikonen, Oskari Laaksonen ja Panu Mieho.

Tasainen avauserä

Avauserässä hienoissa retropaidoissa esiintynyt kotijoukkue piti hyvää liikettä, mutta vierailijat onnistuivat vastaamaan siihen hyvin. Molemmilla maaleilla maalivahdit Lukas Dostal ja Niklas Westerholm olivat alusta lähtien hyvässä vireessä. Ottelun tuomaristo piti avauserässä sallivaa linjaa ja tilastomerkintöjä ei juuri syntynyt.

Erän kääntyessä lopulleen otti myös perjantaina Tapparan verkkoon maalin iskenyt Jasse Ikonen ratkaisuvastuuta päästyään Jarkko Parikan ja hetkeä aiemmin kahden vuoden jatkosopimuksella ottelussa juhlistetun Niko Peltolan syötöistä ajamaan sisään laidalta. Niklas Westerholm torjui ensimmäisen laukauksen, mutta paluukiekosta Jasse Ikonen iski kauden yhdeksännen maalinsa siirtäen Ilveksen 1-0 johtoon ajassa 18.08.

Erän loppupuolella nähtiin ikävännäköinen tilanne, kun Elmeri Kaksonen jyräsi Lukas Dostalin, mutta nuorukainen oli onneksi kunnossa ja kotikannattajat palkitsivat suosikkinsa raikuvin aplodein ja huudoin.

Ilves hallitsi enemmän kiekkoa, mutta SaiPa oli suoraviivaisempi, jota korostavat torjuntalukemat Dostal 8 , Westerholm 4.

Viihdyttävä toinen erä

Ilves hallitsi toista erää ja maalipaikkoja syntyi lähes liukuhihnalta. Kapteeni Eemeli Suomi esitti upean harhautuksen ja pääsi ujuttamaan, mutta SaiPa selvisi senttien ollessa sen puolella. Runsaslukuinen kotiyleisö nosti desibelit kattoon ja ajoittain illan teema huomioitiin vanhoilla chanteilla yhdeksänkymmentäluvulta.

Vierasjoukkueen kultakypärä Tomas Zaborsky jäi kahden Ilveksen yhteisjyrän alle ja jäi kentänpintaan odottelemaan rangaistusta. Kun tuomaristo ei nähnyt siihen aihetta alkoi kiukuttelu, joka jatkui ottelun lopulle saakka. SaiPan paras paikka tuli Mikael Kuroselle, joka karkasi läpiajoon mutta Lukas Dostal veti tilanteessa pisimmän korren.

Erän puolivälin jälkeen Ilveksellä oli ykkösketjulla hyvä hyökkäys, jonka päätti Veeti Vainion kiinnipitäminen Ville Meskaseen. Ottelun ensimmäinen rangaistus vihellettiin ajassa 31.07 ja Ilves pääsi ylivoimalle. SaiPa selvitti Westerholmin johdolla alivoimansa, mutta Vainion luistellessa jäälle paine jatkui ja kiekko kiersi Arttu Ruotsalaisen ja Eemeli Suomen kautta Oskari Laaksoselle, jonka laukaus painui yläkulmaan ohi maskissa olleen Westerholmin ja näin Ilves nousi 2-0 johtoon ajassa 33.17. Osuma oli Oskari Laaksoselle kauden toinen ja jäälle jäi varmasti valtava apina, sillä edellisestä osumasta ehti kulua peräti 51 ottelua.

Erän kääntyessä lopulleen sai SaiPa joukkuerangaistuksen ajassa 38.18 ja kun reilua minuuttia myöhemmin Markus Kojo sai toisen rangaistuksen kuumeni SaiPan pääkäskijä Tero Lehterä, josta kotiyleisö riemaantui ja palkitsi tämän kuuluvilla TERO-chanteilla. Paine hyökkäyspäässä oli valtava, mutta vieraat kestivät erätaukoon saakka kotijoukkueen sortuessa liialliseen siirtelyyn.

Avauserään nähden osat vaihtuivat ja Dostalin selvitessä 6 torjunnalla torjui virkaveli Westerholm 11 kertaa.

Ilves varmistaa voiton päätöserässä

Kolmannessa erässä tapahtumia riitti ja kaukalossa oli kova vauhti. Vierailijat pääsivät ensimmäistä kertaa ylivoimalle ajassa 44.24 kun Arttu Ruotsalainen sai koukkaamisrangaistuksen. Erikoistilanne oli kuitenkin Ilveksen näytöstä. Ilves pääsi tämän alivoiman aikana kolmesti kahdella yhtä vastaan hyökkäykseen ja yhden näistä se myös hyödynsi, kun Joona Ikonen riisti kiekon ja tarjosi Panu Mieholle hyvän syötön, josta tämä iski lukemiksi 3-0 ajassa 45.33.

Ilveksen maalilla Lukas Dostal oli kentän hahmo illan ottelussa. Kolmannessa erässä Tomas Zaborsky oli kahdesti läpi, mutta kylmäpäinen nuorukainen esti tämän yritykset. Toisessa päädyssä Antti Saarela esitti yhden kauden komeimmista sooloista, mutta Westerholm esti tämän yrityksen.

Molemmat joukkueet pääsivät yrittämään vielä ylivoimalla ilman tulosta ja tunteet kuumenivat Jarkko Parikan ja David Bernhardtin välillä pelin loppupuolella, mutta molemmat selvisivät kaksiminuuttisilla. SaiPa otti Westerholmin pois maaliltaan ajassa 57.20 ja Teemu Rautiainen pääsi nousemaan liigauran sadannen maalin siintäessä silmissä, mutta Veeti Vainio esti tämän sääntöjenvastaisilla otteilla. Peli pyöri loppuun saakka SaiPan päädyssä, mutta lisäosumia ei enään nähty.

Ilves pääsi juhlimaan kolmen pisteen voittoa Lukas Dostalin juhlistaessa kauden toista nollapeliään 19 torjunnalla.


Taistelu runkosarjan asetelmista tiivistyy kun KalPa saapuu karkauspäivänä 29.2 Hakametsään, tule paikalle kannustamaan Ilves kohti pudotuspelien kotietua!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko371316781
2 HIFK381239271
3 TPS381089169
4 Pelicans3911910565
5 Tappara371189565
6 Ilves3811810264
7 KalPa391068964
8 Kärpät36898363
9 KooKoo371118962
10 Ässät3910912353
11 Sport37759350
12 SaiPa397210042
13 HPK399212841
14 Jukurit429215439
15 JYP378413629

Lisää aiheita

23.2.2021 / Otteluraportti

Ilves kaatui Kärppä-trilogian päätösosan yhden maalin trillerissä

Ilves ja Kärpät kohtasivat kolmatta kertaa peräkkäin, eikä maalikarkeloita juhlittu tälläkään kertaa. Oululaiset nappasivat pistepotin mukaansa Hakametsästä 0-1-vierasvoitolla. Tamperelaisittain harmistusta aiheutti tappion lisäksi loukkaantumiset. Ilveksen...

LUE LISÄÄ


23.2.2021 / Otteluennakko

Kärppä-triplan kolmas näytös

Ilves ja Kärpät kohtaavat kolmannessa perättäisessä runkosarjaottelussa tänään Hakametsässä. Aiemmat kamppailut ovat olleet värikkäitä ja tasaisia – kumpi nappaa tänään minisarjan herruuden? Ilves on viiden...

LUE LISÄÄ OSTA LIPPU


22.2.2021 / Uutinen

Pregame-livestudio: Ilves-Kärpät tiistaina 23.2.

Ilves järjestää videostriimin välityksellä toteutettavan pregame-livestudion ennen tiistaina 23.2. pelattavaa Ilves-Kärpät-kotiottelua. Ottelu pelataan rajoitusten vuoksi ilman yleisöä, mutta Ilveksen studion ja C Moren tai FUN...

LUE LISÄÄ