Uutinen

Matias Maccelli jatkaa Ilveksessä toistaiseksi voimassa olevalla lainasopimuksella 

Ilves-Hockey Oy
Timo Koistinen

Keväällä NHL-seura Arizona Coyotesin kanssa kolmivuotisen tulokassopimuksen tehnyt hyökkääjä Matias Maccelli, 19, jatkaa Ilveksessä toistaiseksi voimassa olevalla lainasopimuksella. Ilveksen ja Coyotesin välisen sopimuksen mukaisesti Maccelli palaa Ilveksen harjoitusvahvuuteen joukkueen kokoontuessa maanantaina 3. elokuuta.

Viime keväänä Ilveksen riveihin liittynyt Matias Maccelli iski ensimmäisellä Liiga-kaudellaan 43 ottelussa tehopisteet 13+17=30, joilla hän voitti tulokkaiden pistepörssin. Liigan vuoden tulokkaana palkittu hyökkääjä oli Ilveksen kolmanneksi paras maalintekijä ja viidenneksi paras pistemies.

Vuodenvaihteessa Maccelli oli mukana Tšekissä pelatuissa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa, joissa hän merkkautti Suomi-paidassa seitsemässä ottelussa pisteet 2+3=5. Helmikuussa pelatussa Ruotsin Euro Hockey Tour -turnauksessa hyökkääjä teki myös ensiesiintymisensä A-maajoukkueessa.

Maccellin lainasopimukseen tyytyväinen urheilujohtaja Timo Koskela uskoo hyökkääjän kehityksen jatkuvan isossa roolissa Ilveksessä.

– Kyseessä on täysin poikkeuksellinen lahjakkuus ja nykyaikainen dynaaminen huippupelaaja, joka pelaa peliä vahvuuksillaan. Matiaksen pelissä on viihdyttävä ”wow-elementti”, ja hänen otteitaan on jännittävää seurata. Hyökkääjän nopeus, rohkeus, taito ja vaistot ovat jo mahtavalla tasolla, ja hän tulee edelleen kehittymään päivä päivältä paremmaksi, kun fyysiset ominaisuudet kehittyvät. Odotuksemme ovat luonnollisesti korkealla, sillä hänelle on kaavailtu isoa roolia joukkueessamme. Olemme todella innoissamme tästä lainasta, kommentoi Koskela.


Ilveksen sopimustilanne kaudelle 2020-2021

Maalivahdit (2)

Ville Kolppanen (2021), Eetu Mäkiniemi (2021+1)

Puolustajat (9)

Karri Aho (2022+1), Santeri Airola (2022+1), Aleksi Elorinne (2021+1), Santeri Hatakka (2021+1), Kalle Maalahti (2021), Nikolas Matinpalo (2021), Jarkko Parikka (2021+1), Niko Peltola (2022), Tuomas Salmela (2021+1)

Hyökkääjät (15)

Joose Antonen (2021), Joni Ikonen (2022), Joona Ikonen (2022), Roby Järventie (2021+1), Teemu Lepaus (2021), Matias Maccelli (toistaiseksi voimassa oleva lainasopimus), Ville Meskanen (2021+1), Panu Mieho (2022), Miro Nalli (2021+1), Eetu Päkkilä (2021+1), Ondřej Roman (2021), Antti Saarela (2021+1), Eemeli Suomi (2021), Samuli Vainionpää (2022), Taavi Vartiainen (2022+1)


Kausikortit ovat myynnissä - tule mukaan kaudelle 2020-2021!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Ilves17724039
2 Lukko15662836
3 Pelicans17534632
4 HIFK17624429
5 KooKoo16473726
6 Kärpät14413825
7 KalPa14413424
8 Ässät18516523
9 Tappara15444622
10 TPS15394222
11 JYP16345317
12 HPK17426016
13 SaiPa16274315
14 Jukurit15285214
15 Sport14244314

Lisää aiheita

21.11.2020 / Otteluraportti

Jukurit päätti Ilveksen voittokulun

Ilves kohtasi tänään Mikkelissä Jukurit, joka päätti Ilveksen voittoputken tylysti 5-3. Ilves pelasi ajoittain hyvin, mutta ei kokonaisuutena ansainnut tänään mitään. Avauserä Ilveksen hallintaa Pelin...

LUE LISÄÄ


21.11.2020 / Otteluennakko

Mikkelissä edessä viikon viimeinen kamppailu

Ilves matkustaa tänään Mikkeliin, jossa se kohtaa sarjan pohjille jumittuneen Jukurit. Kaikilla mittareilla joukkueiden otteissa on ollut valtava ero kauden mittaan, mutta huonolla asenteella ei...

LUE LISÄÄ


20.11.2020 / Otteluraportti

Seitsemän maalia siivitti Ilveksen voittoon

Jännittävä ja tapahtumarikas ottelu JYP:iä vastaan päättyi Ilveksen 7-5 voittoon. Joose Antonen sekä Arttu Ruotsalainen tekivät kaksi maalia ja Eetu Mäkiniemi kirjautti 22 torjuntaa. Ilveksen...

LUE LISÄÄ