Uutinen

Matias Maccelli jatkaa Ilveksessä toistaiseksi voimassa olevalla lainasopimuksella 

Ilves-Hockey Oy
Timo Koistinen

Keväällä NHL-seura Arizona Coyotesin kanssa kolmivuotisen tulokassopimuksen tehnyt hyökkääjä Matias Maccelli, 19, jatkaa Ilveksessä toistaiseksi voimassa olevalla lainasopimuksella. Ilveksen ja Coyotesin välisen sopimuksen mukaisesti Maccelli palaa Ilveksen harjoitusvahvuuteen joukkueen kokoontuessa maanantaina 3. elokuuta.

Viime keväänä Ilveksen riveihin liittynyt Matias Maccelli iski ensimmäisellä Liiga-kaudellaan 43 ottelussa tehopisteet 13+17=30, joilla hän voitti tulokkaiden pistepörssin. Liigan vuoden tulokkaana palkittu hyökkääjä oli Ilveksen kolmanneksi paras maalintekijä ja viidenneksi paras pistemies.

Vuodenvaihteessa Maccelli oli mukana Tšekissä pelatuissa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa, joissa hän merkkautti Suomi-paidassa seitsemässä ottelussa pisteet 2+3=5. Helmikuussa pelatussa Ruotsin Euro Hockey Tour -turnauksessa hyökkääjä teki myös ensiesiintymisensä A-maajoukkueessa.

Maccellin lainasopimukseen tyytyväinen urheilujohtaja Timo Koskela uskoo hyökkääjän kehityksen jatkuvan isossa roolissa Ilveksessä.

– Kyseessä on täysin poikkeuksellinen lahjakkuus ja nykyaikainen dynaaminen huippupelaaja, joka pelaa peliä vahvuuksillaan. Matiaksen pelissä on viihdyttävä ”wow-elementti”, ja hänen otteitaan on jännittävää seurata. Hyökkääjän nopeus, rohkeus, taito ja vaistot ovat jo mahtavalla tasolla, ja hän tulee edelleen kehittymään päivä päivältä paremmaksi, kun fyysiset ominaisuudet kehittyvät. Odotuksemme ovat luonnollisesti korkealla, sillä hänelle on kaavailtu isoa roolia joukkueessamme. Olemme todella innoissamme tästä lainasta, kommentoi Koskela.


Ilveksen sopimustilanne kaudelle 2020-2021

Maalivahdit (2)

Ville Kolppanen (2021), Eetu Mäkiniemi (2021+1)

Puolustajat (9)

Karri Aho (2022+1), Santeri Airola (2022+1), Aleksi Elorinne (2021+1), Santeri Hatakka (2021+1), Kalle Maalahti (2021), Nikolas Matinpalo (2021), Jarkko Parikka (2021+1), Niko Peltola (2022), Tuomas Salmela (2021+1)

Hyökkääjät (15)

Joose Antonen (2021), Joni Ikonen (2022), Joona Ikonen (2022), Roby Järventie (2021+1), Teemu Lepaus (2021), Matias Maccelli (toistaiseksi voimassa oleva lainasopimus), Ville Meskanen (2021+1), Panu Mieho (2022), Miro Nalli (2021+1), Eetu Päkkilä (2021+1), Ondřej Roman (2021), Antti Saarela (2021+1), Eemeli Suomi (2021), Samuli Vainionpää (2022), Taavi Vartiainen (2022+1)


Kausikortit ovat myynnissä - tule mukaan kaudelle 2020-2021!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans27906854
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo26816145
6 KalPa26736343
7 TPS24696242
8 Tappara25827140
9 Kärpät24596536
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa26506930
13 Jukurit286110029
14 JYP26588824
15 HPK26599819

Lisää aiheita

23.1.2021 / Otteluennakko

Isot pisteet jaossa Vaasassa

Ilves on uudessa tilanteessa Jouko Myrrän valmennuskaudella, sillä Vaasaan matkatessa alla on kolmen ottelun tappioputki ensimmäistä kertaa viime kauden alun jälkeen. Myös kotijoukkueella on tappioita...

LUE LISÄÄ


21.1.2021 / Uutinen

MM 2022 -kotikisojen VIP-paketit myynnissä – varaa paikkasi Ilveksen sivustolta!

Suomi isännöi jääkiekon miesten MM-kisoja 13.-29.5.2022. Tampereella ja Helsingissä järjestettävän turnauksen päänäyttämönä ja Leijonien kotikenttänä toimii Tampere, jossa pelataan myös kisojen ratkaisuottelut. Ilves Hockey Oy...

LUE LISÄÄ


20.1.2021 / Otteluraportti

Pelicans haki pisteet Hakametsästä

Heti ottelun alussa takaa-ajoasemaan joutunut Ilves taipui Hakametsässä Pelicansille, joka oli lopulta vahvempi lukemin 2-6. Kotijoukkueen maaleista vastasivat Matias Maccelli ja Ville Meskanen. Shokkialku Ottelu...

LUE LISÄÄ