Uutinen

Matias Maccelli jatkaa Ilveksessä toistaiseksi voimassa olevalla lainasopimuksella 

Ilves-Hockey Oy
Timo Koistinen

Keväällä NHL-seura Arizona Coyotesin kanssa kolmivuotisen tulokassopimuksen tehnyt hyökkääjä Matias Maccelli, 19, jatkaa Ilveksessä toistaiseksi voimassa olevalla lainasopimuksella. Ilveksen ja Coyotesin välisen sopimuksen mukaisesti Maccelli palaa Ilveksen harjoitusvahvuuteen joukkueen kokoontuessa maanantaina 3. elokuuta.

Viime keväänä Ilveksen riveihin liittynyt Matias Maccelli iski ensimmäisellä Liiga-kaudellaan 43 ottelussa tehopisteet 13+17=30, joilla hän voitti tulokkaiden pistepörssin. Liigan vuoden tulokkaana palkittu hyökkääjä oli Ilveksen kolmanneksi paras maalintekijä ja viidenneksi paras pistemies.

Vuodenvaihteessa Maccelli oli mukana Tšekissä pelatuissa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa, joissa hän merkkautti Suomi-paidassa seitsemässä ottelussa pisteet 2+3=5. Helmikuussa pelatussa Ruotsin Euro Hockey Tour -turnauksessa hyökkääjä teki myös ensiesiintymisensä A-maajoukkueessa.

Maccellin lainasopimukseen tyytyväinen urheilujohtaja Timo Koskela uskoo hyökkääjän kehityksen jatkuvan isossa roolissa Ilveksessä.

– Kyseessä on täysin poikkeuksellinen lahjakkuus ja nykyaikainen dynaaminen huippupelaaja, joka pelaa peliä vahvuuksillaan. Matiaksen pelissä on viihdyttävä ”wow-elementti”, ja hänen otteitaan on jännittävää seurata. Hyökkääjän nopeus, rohkeus, taito ja vaistot ovat jo mahtavalla tasolla, ja hän tulee edelleen kehittymään päivä päivältä paremmaksi, kun fyysiset ominaisuudet kehittyvät. Odotuksemme ovat luonnollisesti korkealla, sillä hänelle on kaavailtu isoa roolia joukkueessamme. Olemme todella innoissamme tästä lainasta, kommentoi Koskela.


Ilveksen sopimustilanne kaudelle 2020-2021

Maalivahdit (2)

Ville Kolppanen (2021), Eetu Mäkiniemi (2021+1)

Puolustajat (9)

Karri Aho (2022+1), Santeri Airola (2022+1), Aleksi Elorinne (2021+1), Santeri Hatakka (2021+1), Kalle Maalahti (2021), Nikolas Matinpalo (2021), Jarkko Parikka (2021+1), Niko Peltola (2022), Tuomas Salmela (2021+1)

Hyökkääjät (15)

Joose Antonen (2021), Joni Ikonen (2022), Joona Ikonen (2022), Roby Järventie (2021+1), Teemu Lepaus (2021), Matias Maccelli (toistaiseksi voimassa oleva lainasopimus), Ville Meskanen (2021+1), Panu Mieho (2022), Miro Nalli (2021+1), Eetu Päkkilä (2021+1), Ondřej Roman (2021), Antti Saarela (2021+1), Eemeli Suomi (2021), Samuli Vainionpää (2022), Taavi Vartiainen (2022+1)


Kausikortit ovat myynnissä - tule mukaan kaudelle 2020-2021!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Ilves17724039
2 Lukko15662836
3 Pelicans17534632
4 HIFK17624429
5 KooKoo16473726
6 Kärpät14413825
7 KalPa14413424
8 Ässät18516523
9 Tappara15444622
10 TPS15394222
11 JYP16345317
12 HPK17426016
13 SaiPa16274315
14 Jukurit15285214
15 Sport14244314

Lisää aiheita

18.11.2020 / Otteluennakko

Jatkuuko voittoputki Barrett Haytonin kotidebyytissa

Viiden ottelun voittoputkessa pelaava Ilves palaa kotikaukaloon pitkän tauon jälkeen, kun KooKoo saapuu Hakametsään keskiviikkoiltana. Koko sarjan maali- ja pistepörssiä hallitseva Arttu ”Are” Ruotsalainen on...

LUE LISÄÄ


18.11.2020 / Uutinen

Perjantain Ilves-Kärpät siirtyy – vastustajaksi Ilvekselle JYP

Kärppien joukkueen jäsenellä todetun koronavirustartunnan vuoksi perjantaille 20.11. pelattavaksi merkitty Ilves-Kärpät vaihtuu otteluksi Ilves-JYP. Kärppien Liiga-joukkueen jäsenelle eilen pikatestissä todetun koronavirustartunnan vuoksi perjantaille 20.11. pelattavaksi...

LUE LISÄÄ


17.11.2020 / Haastattelu

Ilves Hockey Podcast – Juuso Välimäki

Jakso 12. Ilves Hockey Podcastin vieraana on puolustaja Juuso Välimäki, 22. Jaksossa ”Juike” kertoo Nokialta alkaneesta urastaan Ilveksen junioreiden ja WHL:n ja NHL:n kautta takaisin...

LUE LISÄÄ