Haastattelu

Niko Peltola: Koko ajan yritetään parantaa

Marko Herckman
Timo Koistinen

Ilves jatkoi perjantaina voittojen tiellä kun hallitseva Suomen mestari HPK kaatui Hakametsässä numeroin 5-2. Joukkueen runkopuolustaja Niko Peltola kellotti jälleen joukkueen isoimmat peliminuutit.

Ilveksen koppikäytävällä oli voiton jälkeen totutusti hyvä tunnelma. Kokenut Peltola saapui haastatteluun nopeasti taiston tauottua.

– Hyvä fiilis tietenkin. Pari tärkeää voittoa on nyt saatu tähän ja peli on parantunut. Tästä on taas hyvä jatkaa, rauhallinen Peltola kuvaili.

Ilveksen peli näytti katsomoon hyvältä alusta lähtien, vaikka HPK karkasikin nopeasti johtoon. Vaikean alkukauden pelannut Ilves nousi kuitenkin jämäkästi voittoon.

– Ensimmäinen erä ei nyt ollut meiltä ihan se paras erä. Tässä on ollut vähän kaikenlaisia tilanteita ja se, että kaveri pääsi johtoon ei vaikuttanut meihin mitenkään. Pelattiin minun mielestä sellainen solidi ja hyvä peli. Fiksua peliä ja tarpeeksi maaleja, puolustaja tiivisti.

Peltolalla on iso rooli Ilveksen nuoressa joukkueessa. 29-vuotias puolustaja linjaa omaa alkukauttaan seuraavasti.

– Ei tässä nyt parasta ole vielä todellakaan esitetty omassakaan pelissä ja vähän joukkueen mukana on omakin peli mennyt. Alkukausi oli vähän hakemista itsellänikin. Hyvä, että nyt on tullut pari hyvää peliä itsellekin ja koko ajan yritetään parantaa.

Peltola on tähän mennessä pelannut keskimäärin eniten per ottelu Ilveksen joukkueesta. Ilveksessä liigauransa kaudella 2010-11 aloittanut puolustaja ei tilastoja mieti, vaan keskittyy olennaiseen.

– Yrittää vaan pelata niin hyvin kuin pystyy. Jos pelaa hyvin niin pelaa enemmän ja jos huonosti niin yleensä vähemmän.Yritän vain keskittyä siihen tekemiseen ja jos tulee vastuuta, niin se on positiivinen asia, Peltola heittää.

Ilveksen hyökkäyspään pelaaminen oli tänään hyvällä tasolla ja tamperelaiset saivat luotua useita pitkiä hyökkäyksiä HPK:n päätyyn.

– Tänään pysyttiin hyvin kiekossa ja se on ehkä asia, joka on meiltä vähän alkukaudesta puuttunut. Nyt pysyttiin siinä paljon paremmin ja vaikea sieltä on vastustajan lähteä hyökkäämään kun on pyörinyt ensin 45 sekuntia omissa. Sillä sitä momentumia saa itselleen.

Ilveksen kausi jatkuu heti huomenna kun kissapedot matkustavat Jyväskylään JYPin vieraaksi. 456 runkosarjapeliä pelannut Niko Peltola tietää rutiinilla valmistautumisen back-to-back peleihin.

– Perussettiä. Paskat liikkeelle, palautellaan ja sitten kohti huomista, puolustaja virnistää.


Seuraava kotiottelu: Ilves-Jukurit lauantaina 12.10. klo. 17.00!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko421477890
2 HIFK4213410180
3 TPS4311910275
4 KalPa441179874
5 Pelicans4313311473
6 Tappara4112610571
7 Kärpät411029571
8 Ilves4212911569
9 KooKoo4112310066
10 Sport429711059
11 Ässät4412114257
12 HPK4410614050
13 SaiPa437811145
14 JYP4310115340
15 Jukurit459416340

Lisää aiheita

23.7.2019 / Uutinen

NHL-sopimuksen tehnyt Lassi Thomson pelaa ensi kaudella Ilveksessä

Toukokuun alussa 2+1-vuotisella sopimuksella Ilvekseen palannut puolustaja Lassi Thomson, 18, teki viime viikolla kolmivuotisen tulokassopimuksen NHL-seura Ottawa Senatorsin kanssa. Tulevalla kaudella puolustajalupaus nähdään kuitenkin kasvattajaseuransa...

LUE LISÄÄ


15.7.2019 / Uutinen

Ilves-päivä Särkänniemessä keskiviikkona 21. elokuuta

Tule Sinäkin viettämään Ilves-päivää Särkänniemeen keskiviikkona 21. elokuuta ja näe jalkapallon Cup-mestarit ja ensi kauden jääkiekkojoukkue! Edustusjoukkueiden pelaajat toimivat laitekavereina, luvassa kaverikuvia ja nimmareita. Mukana...

LUE LISÄÄ


12.7.2019 / Uutinen

Alumni All Star -tapahtuma kerää kiekkotähdet Lahteen

Liiga Alumni ja Alumnin Tukisäätiö järjestävät kolmatta kertaa Alumni All Star -tapahtuman. Tällä kertaa tähtiloistetta isännöi Lahden Isku Areena 16.8.2019. Suomalaisten NHL-pelaajien Alumni on koonnut...

LUE LISÄÄ