Haastattelu

Niko Peltola: Koko ajan yritetään parantaa

Marko Herckman
Timo Koistinen

Ilves jatkoi perjantaina voittojen tiellä kun hallitseva Suomen mestari HPK kaatui Hakametsässä numeroin 5-2. Joukkueen runkopuolustaja Niko Peltola kellotti jälleen joukkueen isoimmat peliminuutit.

Ilveksen koppikäytävällä oli voiton jälkeen totutusti hyvä tunnelma. Kokenut Peltola saapui haastatteluun nopeasti taiston tauottua.

– Hyvä fiilis tietenkin. Pari tärkeää voittoa on nyt saatu tähän ja peli on parantunut. Tästä on taas hyvä jatkaa, rauhallinen Peltola kuvaili.

Ilveksen peli näytti katsomoon hyvältä alusta lähtien, vaikka HPK karkasikin nopeasti johtoon. Vaikean alkukauden pelannut Ilves nousi kuitenkin jämäkästi voittoon.

– Ensimmäinen erä ei nyt ollut meiltä ihan se paras erä. Tässä on ollut vähän kaikenlaisia tilanteita ja se, että kaveri pääsi johtoon ei vaikuttanut meihin mitenkään. Pelattiin minun mielestä sellainen solidi ja hyvä peli. Fiksua peliä ja tarpeeksi maaleja, puolustaja tiivisti.

Peltolalla on iso rooli Ilveksen nuoressa joukkueessa. 29-vuotias puolustaja linjaa omaa alkukauttaan seuraavasti.

– Ei tässä nyt parasta ole vielä todellakaan esitetty omassakaan pelissä ja vähän joukkueen mukana on omakin peli mennyt. Alkukausi oli vähän hakemista itsellänikin. Hyvä, että nyt on tullut pari hyvää peliä itsellekin ja koko ajan yritetään parantaa.

Peltola on tähän mennessä pelannut keskimäärin eniten per ottelu Ilveksen joukkueesta. Ilveksessä liigauransa kaudella 2010-11 aloittanut puolustaja ei tilastoja mieti, vaan keskittyy olennaiseen.

– Yrittää vaan pelata niin hyvin kuin pystyy. Jos pelaa hyvin niin pelaa enemmän ja jos huonosti niin yleensä vähemmän.Yritän vain keskittyä siihen tekemiseen ja jos tulee vastuuta, niin se on positiivinen asia, Peltola heittää.

Ilveksen hyökkäyspään pelaaminen oli tänään hyvällä tasolla ja tamperelaiset saivat luotua useita pitkiä hyökkäyksiä HPK:n päätyyn.

– Tänään pysyttiin hyvin kiekossa ja se on ehkä asia, joka on meiltä vähän alkukaudesta puuttunut. Nyt pysyttiin siinä paljon paremmin ja vaikea sieltä on vastustajan lähteä hyökkäämään kun on pyörinyt ensin 45 sekuntia omissa. Sillä sitä momentumia saa itselleen.

Ilveksen kausi jatkuu heti huomenna kun kissapedot matkustavat Jyväskylään JYPin vieraaksi. 456 runkosarjapeliä pelannut Niko Peltola tietää rutiinilla valmistautumisen back-to-back peleihin.

– Perussettiä. Paskat liikkeelle, palautellaan ja sitten kohti huomista, puolustaja virnistää.


Seuraava kotiottelu: Ilves-Jukurit lauantaina 12.10. klo. 17.00!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko391336983
2 HIFK391249274
3 TPS401129770
4 Kärpät38958768
5 Pelicans4112311267
6 Tappara381209866
7 KalPa411109666
8 KooKoo381169065
9 Ilves3912210964
10 Ässät4111413254
11 Sport38829753
12 SaiPa417510544
13 HPK409612844
14 Jukurit429215439
15 JYP399214034

Lisää aiheita

21.8.2017 / Uutinen

Ilveksen autossa -ohjelma avaa ikkunan nuorten liigapelaajien arkeen

Ilves-Hockey Oy ja autokoulu Hockey Drivers Ky ovat solmineet kautta 2017-2018 koskevan yhteistyösopimuksen, jonka näkyvimpänä elementtinä on uusi sosiaalisen median kanavissa esitettävä Ilveksen autossa -ohjelmasarja....

LUE LISÄÄ


19.8.2017 / Otteluraportti

Ilves kaatoi HPK:n Hakametsässä

Ilves oli perjantaina liikkeellä pirteällä jalalla HPK:ta vastaan. Hämeenlinnalaiset roikkuivat pitkään mukana, mutta lopulta Ilves ratkaisi 3-2-voiton päätöserässä. Vauhdikas avauserä Peli lähti käyntiin vauhdikkaasti ja...

LUE LISÄÄ


17.8.2017 / Otteluennakko

Ilves saa vieraita Hämeenlinnasta

Ilveksen harjoitusottelut jatkuvat, kun HPK saapuu joukkueen vieraaksi perjantai-illan otteluun. Ilveksen harjoitusottelut ovat sujuneet vaihtelevasti ja onkin mielenkiintoista nähdä millaisella kokoonpanolla joukkue lähtee otteluun. Tuloksellisesti...

LUE LISÄÄ