Uutinen

Arttu Ruotsalainen Liigan marraskuun pelaaja

Liiga / Jääkiekkolehti

Video: Tehoilla 16+11=27 Liigan maali- ja pistepörssiä johtavan Arttu Ruotsalaisen kauden 13 ensimmäistä osumaa (julkaistu 17.11.)


Liiga ja Jääkiekkolehti ovat valinneet marraskuun parhaaksi pelaajaksi Ilveksen keskushyökkääjä Arttu Ruotsalaisen.

23-vuotias Ruotsalainen oli tehokkaassa vireessä marraskuussa. Hän kokosi kuukauden seitsemässä ottelussaan yhteensä 12 (7+5) pistettä. Vauhdikas sentteri oli Liigan paras maalintekijä ja pistemies marraskuussa.

Kuun vaihtuessa Ruotsalainen oli Liigan pistepörssin kärjessä komealla ottelukohtaisella pistekeskiarvolla 1,42.

Ruotsalaisen kovimmat haastajat marraskuun parasta pelaajaa valittaessa olivat HIFK:n keskushyökkääjä Anton Lundell ja Lukon puolustaja Robin Press.


Liigan virallinen Kuukauden pelaaja

Jääkiekkolehti palkitsee Liigan Kuukauden parhaan pelaajan arvokkaalla pronssipatsaalla, joka on tarkka kopio Kanada-maljan pelaajasta.

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko391336983
2 HIFK391249274
3 TPS401129770
4 Kärpät38958768
5 Pelicans4112311267
6 Tappara381209866
7 KalPa411109666
8 KooKoo381169065
9 Ilves3912210964
10 Ässät4111413254
11 Sport38829753
12 SaiPa417510544
13 HPK409612844
14 Jukurit429215439
15 JYP399214034

Lisää aiheita

26.2.2021 / Otteluraportti

Maccelli-show ja kauden avausmaalit varastivat huomion Sport-kotitappiossa

Ilveksen ja Sportin kohtaamisesta odotettiin ennakkoon vähämaalista vääntöä, mutta ennakkoarviot murskattiin jo avauserässä. Sport vei pisteet Hakametsästä 7-4-vierasvoitolla. Ottelun tähtinä kunnostautui Matias Maccelli, mutta kolmen...

LUE LISÄÄ


26.2.2021 / Uutinen

Tuomas Salmelan optio käytetty, Anssi Salmelalle loppukauden sopimus

Ilves on käyttänyt puolustaja Tuomas Salmelan, 25, sopimukseen sisältyneen optionsa kaudesta 2021-2022. Helmikuun alussa Ilveksen riveihin liittynyt puolustaja Anssi Salmela, 36, jatkaa seurassa loppukauden mittaisella...

LUE LISÄÄ


26.2.2021 / Otteluennakko

Aukeaako ketsuppipullo Sportin kustannuksella?

Ilves kohtaa tänään perjantaina Vaasan Sportin viidettä kertaa tällä kaudella. Aiemmissa kohtaamisissa molemmat ovat vieneet voiton kahdesti varsinaisella peliajalla. Kumpi vie joukkueiden viidennen kohtaamisen? Ilveksen...

LUE LISÄÄ