Uutinen

Ilvekselle uusia pelaajasopimuksia

Ilves-Hockey Oy

Jääkiekon Liigassa kahdeksanneksi yltänyt Ilves julkaisi keskiviikkona kuusi uutta pelaajasopimusta. Hankinnat edustavat seurajohdon ja päävalmentaja Karri Kiven yhteistä linjaa nuorista pelaajista, jotka haluavat kehittyä ja päästä urallaan eteenpäin.

Nuorten SM-liigan parhaaksi hyökkääjäksi valittu ja keväällä Boston Bruinsin kanssa kolmivuotisen NHL-sopimuksen solminut Joona Koppanen, 19, liittyy Ilveksen liigajoukkueeseen yksivuotisella sopimuksella. Isokokoinen, 195-senttinen hyökkääjä teki päättyneellä kaudella Ilveksen A-nuorissa 38 runkosarjaottelussa tehopisteet 23+31=54 ja kuudessa pudotuspeliottelussa 2+4=6. Koppasen plusmiinussaldo oli runkosarjassa +28. Kaudella 2015-16 hyökkääjä voitti Ilveksessä A-nuorten Suomen mestaruuden ja maajoukkueessa alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuden.

Kaksi edellistä kautta Mestiksessä Savonlinnan Pallokerhossa pelannut hyökkääjä Teemu Lepaus, 24, palaa Ilveksen riveihin 1+1-vuotisella sopimuksella. Ilves-kasvatti teki päättyneellä kaudella 48 runkosarjaottelussa tehopisteet 16+46=62 ja pudotuspeleissä kahdessatoista ottelussa 7+10=17. Sarjan mestarijoukkueen hyökkääjä voitti Mestiksen runkosarjan syöttöpörssin ja pudotuspelien pistepörssin. Lepaus valittiin myös Mestiksen pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi.

JYPistä Ilvekseen siirtyvä 25-vuotias puolustaja Juuso Pulli on solminut tamperelaisjoukkueen kanssa yksivuotisen sopimuksen. Pullin tehot viime kauden 35 runkosarjaottelussa olivat 1+1=2 ja kahdeksassa pudotuspeliottelussa 0+1=1. Kaudella 2013-14 Pulli voitti JYPin riveissä European Trophyn ja kaudella 2014-15 SM-pronssia.

Tamperelaislähtöinen hyökkääjä Niko Ahoniemi, 21, on tehnyt Ilveksen kanssa vuoden jatkosopimuksen. Ahoniemi pelasi Liigan runkosarjassa 41 ottelua tehopisteillä 2+5=7. Energinen laitahyökkääjä edusti myös Lempäälän Kisaa neljässätoista ottelussa keräten Mestiksessä tehopisteet 2+4=6. Toissa kaudella Ahoniemi voitti Ilveksen A-nuorissa Suomen mestaruuden.

Viime kaudella Ilveksen liigajoukkueessa kahdeksan runkosarjaottelua pelannut 19-vuotias puolustaja Henry Mäntylä on solminut Ilveksen kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen. 181-senttinen puolustaja pelasi Ilveksen A-nuorissa 36 runkosarjaottelua tehoilla 7+13=20 ja kuusi pudotuspeliottelua saldolla 0+2=2. Mäntylä kuului myös kaudella 2015-16 Nuorten SM-liigan voittaneeseen Ilveksen joukkueeseen.

Ennen viime kautta Lukosta Ilvekseen siirtynyt maalivahti Waltteri Urpolahti, 19, nousee Ilveksen liigamiehistöön. Päättyneellä kaudella Urpolahti pelasi seuran A-nuorissa 38 runkosarjaottelua torjuntaprosentilla 91,7. Urpolahden sopimus on yksivuotinen.

– Uudet pelaajamme haluavat kehittyä ja ottaa seuraavan askeleen omalla urallaan. Joona Koppanen oli viime kaudella yksi A-nuorten tärkeimmistä pelaajista, ja hän on vahvasti matkalla kohti NHL:ää. On hienoa, että saamme pidettyä hänet Ilveksessä ainakin ensi kauden. Teemu Lepaus on monipuolinen pelaaja, joka kasvoi Mestiksessä, ja Juuso Pulli on osoittautunut todelliseksi taistelijaluonteeksi, kommentoi Ilveksen päävalmentaja Karri Kivi.

Sopimuspelaajia seuralla on tässä vaiheessa kaikkiaan 25.

ILVES ALOITTAA KESÄHARJOITTELUN VAPUN JÄLKEEN

Ilveksen liigajoukkue kokoontuu ensimmäisen kerran yhteen Hakametsän jäähallilla 3. toukokuuta. Harjoittelujakso kestää juhannukseen saakka, jonka jälkeen alkaa pelaajien omatoiminen harjoittelu. Joukkue kokoontuu yhteisiin harjoituksiin jälleen 1. elokuuta.

ILVEKSEN SOPIMUSTILANNE 26.4.2017

MAALIVAHDIT (2):

Antti Lehtonen (2019), Waltteri Urpolahti (2018)

PUOLUSTAJAT (7):

Valtteri Ilomäki (2019), Arto Laatikainen (2018), Henry Mäntylä (2019), Jarkko Parikka (2018), Juuso Pulli (2018), Olli Vainio (2018), Valtteri Viljanen (2018)

HYÖKKÄÄJÄT (16):

Niko Ahoniemi (2018), Topias Haapanen (2020), Joona Ikonen (2020), Joona Koppanen (2018), Otto Koivula (2018), Mikael Kuronen (2019) Tapio Laakso (2018), Teemu Lepaus (2019), Juho Liuksiala (2019), Ville Meskanen (2018), Teemu Rautiainen (2018), Arttu Ruotsalainen (2018), Sami Sandell (2018), Eemeli Suomi (2019), Juhani Tamminen (2018), Julius Valtonen (2019)

VALMENTAJAT:

Karri Kivi (päävalmentaja), Jouko Myrrä (valmentaja), Olli Salo (valmentaja), Markus Korhonen (maalivahtivalmentaja)

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans26886751
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo25756042
6 KalPa25716241
7 Tappara25827140
8 TPS23676139
9 Kärpät23586336
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa25496730
13 Jukurit27609429
14 JYP25578623
15 HPK26599819

Lisää aiheita

21.1.2021 / Uutinen

MM 2022 -kotikisojen VIP-paketit myynnissä – varaa paikkasi Ilveksen sivustolta!

Suomi isännöi jääkiekon miesten MM-kisoja 13.-29.5.2022. Tampereella ja Helsingissä järjestettävän turnauksen päänäyttämönä ja Leijonien kotikenttänä toimii Tampere, jossa pelataan myös kisojen ratkaisuottelut. Ilves Hockey Oy...

LUE LISÄÄ


20.1.2021 / Otteluraportti

Pelicans haki pisteet Hakametsästä

Heti ottelun alussa takaa-ajoasemaan joutunut Ilves taipui Hakametsässä Pelicansille, joka oli lopulta vahvempi lukemin 2-6. Kotijoukkueen maaleista vastasivat Matias Maccelli ja Ville Meskanen. Shokkialku Ottelu...

LUE LISÄÄ


20.1.2021 / Otteluennakko

Kaatuuko Pelicans taistelussa sarjan kakkospaikasta?

Ilves kohtaa keskiviikkona Pelicansin, joka vaanii pisteen päässä Ilveksestä sarjan kakkospaikkaa. Ilves vastaavasti haluaa varmasti revanssin vuoden 2020 päättäneelle 2-3vl tappiolle. Ilveksen maalilla ottelussa pelaa...

LUE LISÄÄ