Otteluennakko

Jatkuuko voittoputki Barrett Haytonin kotidebyytissa

Vesa Suonsyrjä

KE 18.11. 18:30

Viiden ottelun voittoputkessa pelaava Ilves palaa kotikaukaloon pitkän tauon jälkeen, kun KooKoo saapuu Hakametsään keskiviikkoiltana. Koko sarjan maali- ja pistepörssiä hallitseva Arttu ”Are” Ruotsalainen on voittoputken aikana tehtaillut tehot 6+5=11. Kolmessa vieraskamppailussa yhden syöttöpisteen kerännyt Barrett Hayton debytoi kotiotteluiden osalta illan ottelussa.

Ilveksellä onnistumiset ovat ruokkineet onnistumisia

Ilveksen alkukausi on sujunut erinomaisissa merkeissä, josta osoituksena joukkue on sarjan piikkipaikalla. 14 ottelun jälkeen Ilveksellä on kasassa 33 pistettä maalisuhteella 56-29. Neljän maalin maalikeskiarvollaan Ilves on ollut liigan tehokkain joukkue maalinteossa. Kun joukkueella kulkee nousevat myös yksilöt esiin. Hyvää alkukautta pelaava Joose Antonen on tehnyt kahteen edelliseen otteluunsa kolme maalia. Ilveksen maalilla Lukas Dostal on voittanut 10/11 pelaamastaan ottelusta.

Tästä ottelusta Dostal on sivussa pienen vamman vuoksi ja maalilla pelaa Eetu Mäkiniemi ja varalla on Ilvekseen tälle kaudelle siirtynyt, vasta 16-vuotias Ondrej Bizon. KooVee:ssa 14.11 pelanneen Ville Kolppasen siirtokaranteeni päättyy 19.11 ja hän on käytettävissä tarvittaessa perjantaina 20.11.

Ilveksen tehopuolustaja Juuso Välimäki oli eilen tiistaina Ilves Hockey Podcastin haastattelussa, jonka voit kuunnella tästä.

Viime kauden piristysruiske KooKoo on jatkanut hyviä otteitaan

Päävalmentajansa Jussi Ahokkaan ja urheilujohtajansa Jarno Kultasen johdolla erinomaista työtä tehnyt KooKoo on aloittanut kautensa hyvin. 13 ottelussa joukkue on kerännyt 23 pistettä. Etenkin joukkueen puolustus on toiminut, sillä KooKoo on päästänyt sarjassa toisiksi vähiten maaleja (28). KooKoon jenkkilaituri Trevor Mingoia on nakuttanut alkukauteen tehot 13.6+8=14.

Edellisessä keskinäisessä kohtaamisessa kaksi kertaa Ilveksen maaliin osunut Kasper Björkqvist on tuota ottelua seuraavissa yhdeksässä ottelussa iskenyt smat kaksi maalia. Isokokoinen ruotsalaismaalivahti Victor Brattström on pelannut kymmenen kamppailua torjuntaprosentilla 90,95%


Ilveksen poissaolot ja alustavat toipumisajat 18.11.2020

Joona Ikonen, Tammikuu 2021
Niko Peltola, Joulukuu 2020
Joni Ikonen, Joulukuu 2020

Lukas Dostal, päivä kerrallaan

EDELLISET OTTELUT
AJANKOHTAKOTIVIERASTULOSSARJAYLEISÖ
To 01.01.1970IlvesKooKoo6-1Runkosarja2721
To 01.01.1970KooKooIlves4-2Runkosarja1785
Pe 14.02.2020IlvesKooKoo2-1Runkosarja5986
La 28.12.2019KooKooIlves1-2 JARunkosarja4879
Pe 29.11.2019IlvesKooKoo4-1Runkosarja4885
Pe 11.10.2019KooKooIlves2-1Runkosarja3285
Ke 20.02.2019KooKooIlves1-2 JARunkosarja2744
Pe 04.01.2019IlvesKooKoo3-4 JARunkosarja4255
Ke 05.12.2018IlvesKooKoo4-2Runkosarja3814
Ke 17.10.2018KooKooIlves4-3 JARunkosarja2915
La 17.02.2018KooKooIlves2-3Runkosarja2550
Pe 05.01.2018IlvesKooKoo3-2Runkosarja4481

Tervetuloa katsomaan tänä iltana huippukiekkoa paikan päälle Hakametsään!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Ilves17724039
2 Lukko16693236
3 Pelicans17534632
4 HIFK17624429
5 Kärpät15474128
6 KalPa15453727
7 KooKoo17484126
8 TPS16434325
9 Ässät18516523
10 Tappara15444622
11 Jukurit16335417
12 JYP17375917
13 HPK18446516
14 SaiPa16274315
15 Sport14244314

Lisää aiheita

26.11.2020 / Uutinen

Eetu Päkkilälle monivuotinen jatkosopimus

21-vuotias hyökkääjä Eetu Päkkilä jatkaa Ilveksessä kolme seuraavaa kautta. Kevääseen 2024 ulottuva jatkosopimus korvaa Päkkilän voimassa olleen sopimuksen, joka sisälsi option ensi kaudesta. Oululaislähtöinen Eetu...

LUE LISÄÄ


25.11.2020 / Uutinen

Lukáš Dostál siirtyy Anaheim Ducksin organisaatioon

NHL-seura Anaheim Ducks on käyttänyt Lukáš Dostálin, 20, lainasopimukseen sisältyneen oikeutensa ja kutsunut tšekkimaalivahdin liittymään organisaatioonsa. Anaheim Ducks hankki Lukáš Dostálin pelaajaoikeudet vuoden 2018 NHL-varaustilaisuuden...

LUE LISÄÄ


25.11.2020 / Uutinen

TUNTEMATON HUOLTAJA ja muita Ilves-tarinoita 1970-2020 – kirja nyt myynnissä!

Uutisen alkuperäinen julkaisupäivä 29.10.2020 TUNTEMATON HUOLTAJA ja muita Ilves-tarinoita 1970-2020 Lauantaina 28.11. ilmestyy kirja, jollaista ei ole koskaan nähty. Kirja, johon on haastateltu kymmeniä ihmisiä....

LUE LISÄÄ