Ilveksen U20 joukkue otti jo viidennen perättäisen voittonsa kun se kaatoi lauantaina Hakametsässä Jypin Jyväskylästä jalkapallolukemin 3-0. Voiton takuumiehinä häärivät vasta kauden toisen ottelunsa pelannut maalivahti Justus Vuorinen ja lopussa kaksi kertaa tyhjään verkkoon maalannut Dan Harkimo.
Ottelun alku oli tasaista vääntöä mutta todellisia maalipaikkoja ei ottelun avauserän ensimmäinen kymppi tarjonnut kummallekaan joukkueelle. Ajassa 11.30 otti Ilveksen Niklas Savolainen ottelun ensimmäisen rangaistuksen mutta heti perään sai myös Jyp jäähyn ja ottelun avausmaali antoi edelleen odottaa itseään. Peli vyöryi päästä päähän erän viimeiset minuutit mutta kaiken kaikkiaan sekä Ilveksen maalilla pelannut Justus Vuorinen ja vierailijoiden kollega Veeti Louhivaara pääsivät avauserässä melko helpolla.
Toinen erä alkoi kotijoukkueen hallinnalla kunnes Jesper Saleva joutui rangaistusaitioon ajassa 25.49 mutta tällä kertaa Jyp ei saanut ylivoimaansa pyörimään oikeastaan lainkaan. Ilves jatkoi painostamistaan tämän jälkeen kunnes Kalle Karttu komennettiin jäähyaitioon ajassa 31.15 ja tällä kertaa Jyp sai pari maukasta maalipaikkaakin jotka kotijoukkue kuitenkin maalivahti Vuorisen johdolla selvitti. Jäähyjen myötä ote siirtyi Jypille ja Vuorinen sai muutaman kerran näyttää parastaan että ilvesmaali pysyi koskemattomana. Kolmanteen erään lähdettiin kuitenkin maalittomassa 0-0 tilanteessa.
Päätöserän alussa Jyp sai muutaman maukkaan tekopaikan jotka Vuorinen hoiti tyylillä ennen kuin Ilves pääsi kahdella yhtä vastaan hyökkäykseen jonka Miska Liljeberg päätti ampumalla komeasti kiekon ohi hyvin pelanneen Luohivaaran ja näin kotijoukkue siirtyi johtoon ajassa 44.37. Tämän jälkeen oli molemmilla paikkansa ja Jyp sai tilaisuutensa ylivoimaan ajassa 53.37 mutta Ilves selvitti sen melko vaivatta. Lopussa hirmuiseen maalivireeseen viime aikoina yltänyt Dan Harkimo löi kaksi maalia tyhjään JYP verkkoon ja pisteet jäivät jälleen Tampereelle lukemin 3-0.
Edun Herkkukeidas palkitsi nälkäisimpänä pelaajana tällä kertaa vasta toisen ottelunsa tällä kaudella pelanneen maalivahti Justus Vuorisen :
– Jätkät puolusti tosi hienosti, on kyllä ihan mahtavat fiilikset. Viimeksi jäi nollapeli pienestä kiinni ja nyt tuli pisteiden lisäksi sekin.
Ilveksen maalivahtipeli on koko kauden ollut erinomaisella tasolla ja peliaika on tiukassa kovassa kilpailutilanteessa :
– Valmis olen kun käsky käy, ehdottomasti.
Ilveksen U20 joukkueen kausi jatkuu ensi viikonvaihteessa Vaasassa turnausmuotoisesti kolmen pelin voimalla. Ensimmäinen näistä pelataan perjantaina 21.marraskuuta klo 12 ja vastassa on sarjakärki Porin Ässät. Ottelu on katsottavissa Leijonat.tv palvelun kautta.











