Uutinen

Ilves ja Ässät vaihtavat puolustajia – Niklas Peltomäki korvaa Nikolas Matinpalon

Ilves Hockey Oy / Mikko Alahäivälä

Ilves ja Ässät ovat sopineet kahta puolustajaa koskevasta pelaajavaihtokaupasta, jossa Niklas Peltomäki, 22, siirtyy Ilvekseen ja Nikolas Matinpalo, 22, Ässiin.

Niklas Peltomäki on espoolaisen kiekkokoulun kasvatti, joka saavutti Bluesin juniorijoukkueissa C-nuorten Suomen mestaruuden ja B-nuorten SM-hopeaa. Kaudella 2017-2018 A-nuorten SM-liigassa 47 runkosarjaottelussa tehopisteet 8+22=30 iskenyt puolustaja valittiin sarjan tähdistökentälliseen.

Liigassa Peltomäki teki ensiesiintymisensä Ässissä kaudella 2018-2019. Kolmen Liiga-kauden aikana 190-senttinen, 83-kiloinen ja vasemmalta puolelta laukova puolustaja on pelannut yhteensä 99 runkosarjaottelua, joissa hän on merkkauttanut tehopisteet 5+14=19.

– Kiitämme Nikolas Matinpaloa hänen panoksestaan Ilveksessä. Tiemme olisivat eronneet kauden päätteeksi joka tapauksessa. Toivotamme hänelle onnea ja tsemppiä tuleviin haasteisiin, kommentoi Ilveksen urheilujohtaja Timo Koskela.

– Pelaajavaihdolla haimme puolustuksemme roolitusta paremmin kohdilleen ja halusimme lisätä kilpailua peliajasta ilman kulujen lisäämistä. Niklas Peltomäki liittyy maanantaina joukkueeseemme motivoituneena. Uskomme, että tämä vaihtokauppa auttaa joukkuettamme loppukauden ajan tässä erittäin poikkeuksellisessa tilanteessa.

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko391336983
2 HIFK391249274
3 TPS401129770
4 Kärpät38958768
5 Pelicans4112311267
6 Tappara381209866
7 KalPa411109666
8 KooKoo381169065
9 Ilves3912210964
10 Ässät4111413254
11 Sport38829753
12 SaiPa417510544
13 HPK409612844
14 Jukurit429215439
15 JYP399214034

Lisää aiheita

26.2.2021 / Otteluraportti

Maccelli-show ja kauden avausmaalit varastivat huomion Sport-kotitappiossa

Ilveksen ja Sportin kohtaamisesta odotettiin ennakkoon vähämaalista vääntöä, mutta ennakkoarviot murskattiin jo avauserässä. Sport vei pisteet Hakametsästä 7-4-vierasvoitolla. Ottelun tähtinä kunnostautui Matias Maccelli, mutta kolmen...

LUE LISÄÄ


26.2.2021 / Uutinen

Tuomas Salmelan optio käytetty, Anssi Salmelalle loppukauden sopimus

Ilves on käyttänyt puolustaja Tuomas Salmelan, 25, sopimukseen sisältyneen optionsa kaudesta 2021-2022. Helmikuun alussa Ilveksen riveihin liittynyt puolustaja Anssi Salmela, 36, jatkaa seurassa loppukauden mittaisella...

LUE LISÄÄ


26.2.2021 / Otteluennakko

Aukeaako ketsuppipullo Sportin kustannuksella?

Ilves kohtaa tänään perjantaina Vaasan Sportin viidettä kertaa tällä kaudella. Aiemmissa kohtaamisissa molemmat ovat vieneet voiton kahdesti varsinaisella peliajalla. Kumpi vie joukkueiden viidennen kohtaamisen? Ilveksen...

LUE LISÄÄ