Otteluennakko

Jääkö IFK Ilveksen saaliiksi Hakametsässä?

Marko Herckman

Hakametsässä nähdään keskiviikkona mielenkiintoinen kamppailu kun HIFK saapuu Ilveksen vieraaksi. Perinteikkäiden seurojen ottelussa on vastakkain kaksi kautensa hyvin aloittanutta joukkuetta.

Tunteita herättänyt viikko takana

Ilveksen viime viikko oli mielenkiintoinen. Nuori joukkue haastoi torstaina Kärpät Hakametsässä ansiokkaasti, mutta jäi lopulta nuolemaan tassujaan 0-1-tappio niskassaan. Ilveksen Joose Antonen sai kolmannessa erässä kiekon komean suorituksen jälkeen maaliin, mutta lopulta osuma hylättiin Kärppien haaston jälkeen, koska Juhani Tammisen tulkittiin häirinneen tilanteessa Kärppien maalivahti Veini Vehviläistä. Vaikka tappio kitkerältä maistuikin, niin Ilveksen esitys Kärppiä vastaan oli positiivinen.

Kotitappion jälkeen Ilves teroitti kyntensä ja matkusti lauantaina Hämeenlinnaan. Teemut Rautiainen ja Lepaus veivät tupsukorvat ensin kahden maalin karkumatkalle, mutta HPK onnistui toisessa erässä kääntämään lukemiksi 3-2. Erinomaisesti viime viikolla esiintynyt Juhani Tamminen kuitenkin tasoitti ja kolmannessa erässä kultakypärä Arttu Ruotsalainen ratkaisi 3-4-voiton Ilvekselle. Ilveksen maalia vartioi viime viikon molemmissa peleissä Riku Helenius, joka onkin löytänyt oivallisen vireen heti alkukaudesta.

IFK:ta vastaan Ilveksen kokoonpanoon palaa Kerho-pelissä yhden ottelun pelikiellon kärsinyt Eemeli Suomi. Suomi on Ilvekselle äärimmäisen tärkeä pelaaja, jonka otteita kannattaa seurata tarkalla silmällä. Kiekollisen pelaamisen ohessa Ilveksen nuori kapteeni tekee vaihdosta toiseen äärimmäisen tärkeää näkymätöntä työtä joukkueen eteen. Suomen tavoin 1995 syntynyt Joose Antonen on noussut alkukaudesta vahvasti esiin. Tryoutin kautta itselleen sopimuksen pelannut isokokoinen ja taitava hyökkääjä on löytänyt kasvattajaseurastaan mahdollisuuden kunnolliseen näyttöpaikkaan liigatasolla. Keskushyökkääjä Panu Mieholla on varmasti näyttöhaluja viime kauden seuraansa vastaan. IFK:ssa viime kaudella myös pelanneen Jerry Ahtolan paluu lähenee, mutta hyökkääjä on sivussa vielä ainakin tämän viikon peleistä.

IFK hankkinut vankkaa kokemusta

Perinteikäs Helsingin IFK on aloittanut kauden hyvin. Tasaisia pelejä pelanneet helsinkiläiset voittivat kauden viisi ensimmäistä peliään, mutta kahdesta edellisestä pelistä on tuloksena tappiot voittolaukauskilpailuista. Sarjataulukossa neljäntänä pykälän Ilveksen edellä majailevan IFK:n kahdeksasta pelistä peräti viisi on päättynyt varsinaisella peliajalla tasan. Etenkin hyökkäyspeli on helsinkiläisillä toiminut ja joukkue onkin tehnyt tähän mennessä 28 maalia, joka on koko sarjan korkein lukema.

Vajaa vuosi sitten IFK:n urheilujohtajaksi tullut Tobias Salmelainen on antanut täksi kaudeksi Ilveksestäkin tutulle valmentaja Ari-Pekka Selinille hyviä täsmätyökaluja. Näistä kenties mielenkiintoisin on kauden kynnyksellä punapaitoihin saapunut NHL-konkari Kyle Quincey, josta IFK:ssa odotetaan johtavaa peruspakkia. Konkariosastolle tuli myös viimeiset kymmenen vuotta lähinnä Sveitsissä pelannut Tommi Santala. 39-vuotias sentteri on aloittanut kauden tehokkaasti.

IFK:n kultakypärää kantaa ruotsalaishyökkääjä Erik Thorell. Toista kauttaan helsinkiläisseurassa pelaava ruotsalaishyökkääjä johtaa koko Liigan pistepörssiä tehoin 6+4. Thorellin pistetehtailua ovat säestäneet mallikkaasti ketjukaverit Joonas Rask ja Juhani Tyrväinen. IFK:n maalilla päävastuun on kantanut viisi ottelua pelannut Atte Engren. Viime kaudella Ilvestäkin edustanut Markus Ruusu on pelannut kaksi peliä. Kummankaan veskarin tilastot eivät vielä tässä vaiheessa kautta ole kovin vakuuttavat.

Tasaiset pelit jatkuvat?

Ilves ja HIFK ovat pelanneet kaksi edelliskautta tasaisesti ja molemmat joukkueet ovat napanneet neljä voittoa. Kotietu on edelliskausilla ollut valttia ja kuudesti on päädytty kotijoukkueen voittoon. Perinteisten seurojen kohtaamisissa on usein ollut erityistä värinää ja sitä saattaa olla luvassa keskiviikkonakin. Molemmat joukkueet ovat aloittaneet kauden positiivisesti ja pelanneet vauhdikasta kiekkoa.

Ilveksen kauden alku on ollut tasapainoinen, eikä notkahduksia ole juuri ollut. Nuori joukkue tiedostaa vahvuutensa ja pystyy ajamaan niillä vastustajansa ahdinkoon. Kokenut IFK on tässä kohtaa hyvä mittari aktiiviselle Ilvekselle.

EDELLISET OTTELUT
AJANKOHTAKOTIVIERASTULOSSARJAYLEISÖ
To 01.01.1970HIFKIlves1-3Runkosarja3937
To 01.01.1970HIFKIlves6-3Harjoitusottelut450
To 01.01.1970IlvesHIFK4-2Harjoitusottelut330
To 01.01.1970IlvesHIFK3-2Harjoitusottelut600
To 01.01.1970HIFKIlves2-1Harjoitusottelut-
La 07.03.2020IlvesHIFK3-2Runkosarja7300
Ke 12.02.2020HIFKIlves4-0Runkosarja6708
Ke 08.01.2020IlvesHIFK2-3 JARunkosarja5348
To 05.12.2019HIFKIlves2-4Runkosarja7452
La 10.08.2019IlvesHIFK6-4Harjoitusottelut2754
La 02.03.2019HIFKIlves3-1Runkosarja8200
Ke 23.01.2019IlvesHIFK6-5 JARunkosarja4127

Ilves-HIFK klo. 18.30!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans27906854
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo26816145
6 KalPa26736343
7 TPS24696242
8 Tappara25827140
9 Kärpät24596536
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa26506930
13 Jukurit286110029
14 JYP26588824
15 HPK26599819

Lisää aiheita

21.1.2021 / Uutinen

MM 2022 -kotikisojen VIP-paketit myynnissä – varaa paikkasi Ilveksen sivustolta!

Suomi isännöi jääkiekon miesten MM-kisoja 13.-29.5.2022. Tampereella ja Helsingissä järjestettävän turnauksen päänäyttämönä ja Leijonien kotikenttänä toimii Tampere, jossa pelataan myös kisojen ratkaisuottelut. Ilves Hockey Oy...

LUE LISÄÄ


20.1.2021 / Otteluraportti

Pelicans haki pisteet Hakametsästä

Heti ottelun alussa takaa-ajoasemaan joutunut Ilves taipui Hakametsässä Pelicansille, joka oli lopulta vahvempi lukemin 2-6. Kotijoukkueen maaleista vastasivat Matias Maccelli ja Ville Meskanen. Shokkialku Ottelu...

LUE LISÄÄ


20.1.2021 / Otteluennakko

Kaatuuko Pelicans taistelussa sarjan kakkospaikasta?

Ilves kohtaa keskiviikkona Pelicansin, joka vaanii pisteen päässä Ilveksestä sarjan kakkospaikkaa. Ilves vastaavasti haluaa varmasti revanssin vuoden 2020 päättäneelle 2-3vl tappiolle. Ilveksen maalilla ottelussa pelaa...

LUE LISÄÄ