Otteluennakko

Kärppä-triplan kolmas näytös

Vesa Suonsyrjä

TI 23.02. 18:30

Ilves ja Kärpät kohtaavat kolmannessa perättäisessä runkosarjaottelussa tänään Hakametsässä. Aiemmat kamppailut ovat olleet värikkäitä ja tasaisia – kumpi nappaa tänään minisarjan herruuden?

Ilves on viiden ottelun pisteputkessa

Ilves on pelannut helmikuussa selvämaalisten Lukko-kohtaamisten jälkeen seitsemän maalin erolla päättynyttä ottelua, joista joukkue on voittanut kolme. Huomionarvoista on se, että viime viikolla näistä kolmen pisteen voitoista tuli kaksi.

Lauantaina Ilveksellä onnistui etenkin koko joukkueen puolustuspelaaminen, jonka lukkona oli 35 kertaa torjunut maalivahti Eetu Mäkiniemi. Erityiskehut ottelusta ansaitsevat myös alivoiman soturit, jotka pitivät Kärpät ilman maalia hieman yli yksitoistaminuuttia kirsikkanaan lähes kahden minuutin kahden miehen alivoiman selvittäminen. Erikoistilanteet olivat muutenkin isossa osassa lauantain ottelussa, sillä Ilves osui itse kertaalleen Panu Miehon iskiessä maalin.

Kapteeni Eemeli Suomi on kahdessa edellisessä ottelussaan iskenyt tehot 1+3 ja on tämän minisarjan Ilveksen tehokkain pelaaja. Puolustuksessa kentällä Ilveksellä tuntuu koko ajan olevan yksi Salmela, kun Tuomas Salmela on pelannut helmikuussa kauden isoimpia minuuttejaan (18.55/ottelu) ja erinomaiseksi vahvistukseksi osoittautunut Anssi Salmela vielä enemmän (21.39/ottelu).

Illan otteluun Ilves lähtee samalla kokoonpanolla kuin lauantain otteluun. Ottelu on Antti Saarelalle sadas runkosarjaottelu liigassa, onnittelut!

Kärppien voittoputki päättyi lauantaina

Kärppien helmikuu on ollut pisterikas, sillä lauantain tappiota edellinen tappio tuli helmikuun ensimmäisessä ottelussa ja siitäkin Kärpät sai pisteen taivuttuaan KooKoo:lle 1-2vl. Seuraavista kahdeksasta ottelustaan Kärpät voitti kahdeksan, joista neljä varsinaisella peliajalla. Tuloksellisesti se tarkoittaa esimerkiksi suhteessa Ilvekseen sitä, että vaikka viikon sisään olleiden kolmen ottelun voitot ovat Kärpille 2-1 ovat pisteet menneet Ilvekselle 4-5.

Lauantai jätti Kärpille varmasti huonon maun, sillä runsaan ylivoimansa aikana joukkue vaikutti hampaattomalta. Kolmessa viikon sisällä pelatussa kohtaamisessa Kärpät on onnistunut ylivoimalla ainoastaan kerran. Koko kauden mittakaavassakin Kärppien ylivoima on yskähdellyt ja se on tällä hetkellä liigan kymmenenneksi tehokkainta (16.26%).

Kärppien kokoonpanossa ei ole suurempia muutoksia edelliseen kohtaamiseen, mutta aloittava maalivahti vaihtuu ja Justus Annunen pelaa maalissa. Minisarjan tehokkain Kärppä-pelaaja Mikko Niemelä (1+3) pelaa jälleen ykkösparissa.

Ilveksen poissaolot ja alustavat toipumisajat 23.2.2021
(Pelaajasiirtojen takarajan 1.3 jälkeen Ilves ei tiedota loukkaantumistilanteesta loppukauden aikana.)

Jarkko Parikka, karanteeni
Niko Peltola, Helmikuu 2021

Ilveksen kausikorttiasiakkaana voit lunastaa ilmaisen katselukoodin Pregame- ja C More-palveluihin:

ilves.com/tilaa-katselukoodisi

EDELLISET OTTELUT
AJANKOHTAKOTIVIERASTULOSSARJAYLEISÖ
To 01.01.1970IlvesKärpät0-1Runkosarja0
To 01.01.1970KärpätIlves1-2Runkosarja0
To 01.01.1970KärpätIlves4-3 JARunkosarja0
To 01.01.1970IlvesKärpät3-4 VLRunkosarja0
To 01.01.1970KärpätIlves2-3Harjoitusottelut739
To 01.01.1970IlvesKärpät4-3Harjoitusottelut650
To 01.01.1970KärpätIlves3-2Harjoitusottelut700
To 23.01.2020IlvesKärpät0-3Runkosarja5919
La 11.01.2020KärpätIlves1-2 JARunkosarja5750
La 28.09.2019KärpätIlves5-0Runkosarja5616
Pe 20.09.2019IlvesKärpät1-3Runkosarja5049
Ke 27.03.2019IlvesKärpät2-3 JAPudotuspelit4708

Illan otteluun virittäytyminen totutusti Pregame-livestudion kautta (17.40) ja itse ottelu CMoren kautta, yleisöä ei oteta halliin!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko391336983
2 HIFK391249274
3 TPS401129770
4 Kärpät38958768
5 Pelicans4112311267
6 Tappara381209866
7 KalPa411109666
8 KooKoo381169065
9 Ilves3912210964
10 Ässät4111413254
11 Sport38829753
12 SaiPa417510544
13 HPK409612844
14 Jukurit429215439
15 JYP399214034

Lisää aiheita

26.2.2021 / Otteluraportti

Maccelli-show ja kauden avausmaalit varastivat huomion Sport-kotitappiossa

Ilveksen ja Sportin kohtaamisesta odotettiin ennakkoon vähämaalista vääntöä, mutta ennakkoarviot murskattiin jo avauserässä. Sport vei pisteet Hakametsästä 7-4-vierasvoitolla. Ottelun tähtinä kunnostautui Matias Maccelli, mutta kolmen...

LUE LISÄÄ


26.2.2021 / Uutinen

Tuomas Salmelan optio käytetty, Anssi Salmelalle loppukauden sopimus

Ilves on käyttänyt puolustaja Tuomas Salmelan, 25, sopimukseen sisältyneen optionsa kaudesta 2021-2022. Helmikuun alussa Ilveksen riveihin liittynyt puolustaja Anssi Salmela, 36, jatkaa seurassa loppukauden mittaisella...

LUE LISÄÄ


26.2.2021 / Otteluennakko

Aukeaako ketsuppipullo Sportin kustannuksella?

Ilves kohtaa tänään perjantaina Vaasan Sportin viidettä kertaa tällä kaudella. Aiemmissa kohtaamisissa molemmat ovat vieneet voiton kahdesti varsinaisella peliajalla. Kumpi vie joukkueiden viidennen kohtaamisen? Ilveksen...

LUE LISÄÄ