Otteluennakko

Lisääkö Ilves HPK:n tuskaa?

Vesa Suonsyrjä

LA 16.01. 17:00

Ilves kohtaa ensimmäistä kertaa tällä kaudella puolustavan mestarin HPK:n. Siinä missä Ilves on pelannut koko kauden sarjan kärkipäässä on HPK kontannut sarjan hännillä.

Ilveksen kokoonpano hakee muotoaan

Ilveksen edellinen viikonloppu sisälsi voiton Ässistä kotiottelussa ja tappion KalPan vieraana. Ilveksen peli ailahteli näissä otteluissa rajustikin otteluiden sisällä ja siihen osasyynä on varmasti toistuvat muutokset kokoonpanossa.

Edellisten otteluiden jälkeen Joona Koppanen kutsuttiin takaisin Boston Bruinsin organisaatioon ja vastapainoksi pronssia voittaneista pikkuleijonista saadaan takaisin Santeri Hatakka ja Roby Järventie. Ilveksen sairastuvaltakin kuuluu hyviä uutisia ja tänään askiin palaa Joona Ikonen ja debyyttinsä Ilveksessä tekevä Santeri Airola.

Ilveksen taitava laita/keskushyökkääjä Teemu Lepaus on äitynyt kovaan vireeseen viime kierroksilla ja ”Lepillä” on nyt käynnissä neljän ottelun pisteputki ja kolmen ottelun maaliputki.
Joukkueen kapteeni Eemeli Suomi saa tänään täyteen 300-liigaottelua. Toistaiseksi Suomi on tehnyt urallaan tehot 73+115=188.

HPK on juuttunut sarjan häntäpäähän

Ainoastaan kaksi kolmen pisteen voittoa alkukauden 23 ottelusta on surullinen lukema. Se kertoo karua kieltään siitä, kuinka hallitsevalla mestarilla on ollut vaikeuksia kääntää tasaisia otteluita edukseen. Mikään heittopussi joukkue ei ole ollut, josta kertoo sarjan suurin tasapelien määrä.

HPK:n hyökkäyskalusto on laaja ja tasokas. Puolustuksen kanssa on ollut suuria ongelmia, johon ongelmaan HPK reagoi kiinnittämällä todelliset sotaratsut Markus Kankaanperän ja ex-Ilves Arto Laatikaisen.

Huipputaitava Petri Kontiola kantaa HPK:n kultakypärää tehoin 23.5+14=19. Etenkin ylivoimalla kokenut kettu on todellinen uhka edelleen.

Ilveksen poissaolot ja alustavat toipumisajat 16.1.2020

Niko Peltola, Helmikuu 2021
Joni Ikonen, Tammi-Helmikuu 2021
Kalle Maalahti, henkilökohtaiset syyt
Taavi Vartiainen, toistaiseksi

Ottelu pelataan ilman yleisöä!

EDELLISET OTTELUT
AJANKOHTAKOTIVIERASTULOSSARJAYLEISÖ
To 01.01.1970IlvesHPK4-5 JARunkosarja0
To 26.12.2019IlvesHPK3-5Runkosarja6537
Pe 22.11.2019HPKIlves3-2 VLRunkosarja4181
Pe 04.10.2019IlvesHPK5-2Runkosarja5036
Pe 16.08.2019IlvesHPK5-2Harjoitusottelut1441
La 09.03.2019IlvesHPK2-1 JARunkosarja6585
La 12.01.2019HPKIlves1-2Runkosarja4381
Ke 21.11.2018IlvesHPK0-4Runkosarja4141
La 29.09.2018HPKIlves3-4Runkosarja3888
To 30.08.2018IlvesHPK4-3 JAHarjoitusottelut1002
Pe 17.08.2018HPKIlves1-5Harjoitusottelut1247
Ti 09.01.2018IlvesHPK5-6 JARunkosarja4209

Ottelua voit seurata CMoren kautta ja tunnelmaan voit virittäytyä Pregame-liveshown kautta!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko391336983
2 HIFK391249274
3 TPS401129770
4 Kärpät38958768
5 Pelicans4112311267
6 Tappara381209866
7 KalPa411109666
8 KooKoo381169065
9 Ilves3912210964
10 Ässät4111413254
11 Sport38829753
12 SaiPa417510544
13 HPK409612844
14 Jukurit429215439
15 JYP399214034

Lisää aiheita

26.2.2021 / Otteluraportti

Maccelli-show ja kauden avausmaalit varastivat huomion Sport-kotitappiossa

Ilveksen ja Sportin kohtaamisesta odotettiin ennakkoon vähämaalista vääntöä, mutta ennakkoarviot murskattiin jo avauserässä. Sport vei pisteet Hakametsästä 7-4-vierasvoitolla. Ottelun tähtinä kunnostautui Matias Maccelli, mutta kolmen...

LUE LISÄÄ


26.2.2021 / Uutinen

Tuomas Salmelan optio käytetty, Anssi Salmelalle loppukauden sopimus

Ilves on käyttänyt puolustaja Tuomas Salmelan, 25, sopimukseen sisältyneen optionsa kaudesta 2021-2022. Helmikuun alussa Ilveksen riveihin liittynyt puolustaja Anssi Salmela, 36, jatkaa seurassa loppukauden mittaisella...

LUE LISÄÄ


26.2.2021 / Otteluennakko

Aukeaako ketsuppipullo Sportin kustannuksella?

Ilves kohtaa tänään perjantaina Vaasan Sportin viidettä kertaa tällä kaudella. Aiemmissa kohtaamisissa molemmat ovat vieneet voiton kahdesti varsinaisella peliajalla. Kumpi vie joukkueiden viidennen kohtaamisen? Ilveksen...

LUE LISÄÄ