Otteluennakko

Nappaako Ilves revanssin Sportista

Vesa Suonsyrjä

PE 30.10. 18:30

Ilves hakee revanssia viime perjantaille, kun Vaasan Sport saapuu uusintavierailulle. Viimeksi Sport juhli 2-4 vierasvoittoa – Onko nyt Ilveksen vuoro juhlia?

Ilves on pelannut tähän mennessä kymmenen ottelua, joista se on voittanut seitsemän. Alkuviikolla aiemmin voittamattomaksi linnakkeeksi muodostuneessa Jyväskylässä Ilves oli armoton vierailija ja haki pisteet 2-6 vierasvoitolla, jonka pääarkkitehti oli tehot 2+2 iskenyt Arttu Ruotsalainen. Ilveksen kaikki kolme tappiota ovat tulleet perättäisten ottelupäivien jälkimmäisinä päivinä.

Alkukauden yhteistyöseura KOOVEE:ssa hurjin tehoin 10.6+11=17 pelannut Ilves-kasvatti Joona Koppanen palaa liigakaukaloihin ja aloittaa tänään Ilveksen kolmosketjun keskellä laidoillaan Matias Maccelli ja Roby Järventie. Nikolas Matinpalo nousee myös kokoonpanoon seitsemänneksi puolustajaksi.

Vaasan Sport on pelannut epätasaisesti alkukaudesta keräten kahdeksasta ottelustaan saldon 3-2-3. Huomionarvoista on että Sportin alkukausi on pelattu kokonaisuudessaan vieraskaukaloissa Vaasan koronatilanteen vuoksi. Sportin kultakypärää kantaa 30-vuotias laitahyökkääjä Sebastian Stålberg, jolla on tehot 8.3+4=7. Kulttipelaaja Jonne Virtanen pelaa väkevää alkukautta.


Kuva: Timo Koistinen, Ilves.com

Haastattelu: Arttu Ruotsalainen

Viikko sitten Ilves taipui Sportille lukemin 2-4 , minkälaisia ajatuksia pelistä näin viikon jälkeen?

– Saatiin siihen peliin huono lähtö ja kun Sport sai parin maalin kaulan niin oltiin koko ajan takaa-ajajina. Onnistuttiin parantamaan pelin edetessä, mutta emme lopulta onnistuneet nousemaan ihan rinnalle saakka.

– Joukkueessa on nyt vahva revanssihenki ja halu näyttää, että pystymme ja osaamme pelata paljon paremmin. Kun pystymme pelaamaan omilla vahvuuksillamme uskon, että pisteet jäävät Tampereelle.

Ilveksen alkukauden erikoisuus on tappioiden osuminen perättäisten pelipäivien jälkimmäisiin peleihin, onko tähän mietitty syitä?

– Kyllä tästä on puhuttu kopissa. On vaikea sanoa mistä tämä johtuu, sillä jos perjantaina olemme pelanneet hyvin on lauantaina tilanne ollut sellainen, että emme ole ansainneetkaan pisteitä. Joukkueessa kaikki tiedostavat tilanteen ja pyrimme parantamaan näissä peleissä. Kaikki lähtee pienistä asioista, kuten edellisen pelin nollaamisesta ja hyvästä latautumisesta seuraavaan otteluun.

Alkukautesi on tehojen puolesta liki täydellinen. Mitä tehojen 10.9+3=12 sisään mahtuu – oletko tyytyväinen alkukauteesi?

– Tehot ovat alkukaudesta hyvät. Omassa ja ketjumme pelissä on kuitenkin paljonkin parannettavaa. Tietenkin itseluottamus nousee, kun heikommallakin pelillä tulee tehopisteitä mutta haluan nähdä meiltä vielä parempaa tulevaisuudessa.

Tiistaina haitte tuloksellisesti hienon voiton Jyväskylästä. Et kuitenkaan ollut tyytyväinen pelin jälkeen tapaan, jolla pisteet haettiin?

– Kuten henkilökohtaisten tehopisteiden kanssa pitää myös aina katsoa tuloksen taakse. Jos jää kiinni siihen, että heikko suoritus riittää tulee ongelmia tulevaisuudessa. Pelin pitää koko ajan kehittyä ja henkilökohtaisesti haluaisin tuntea enemmän olevani pelin ytimessä.


Ilveksen poissaolot ja alustavat toipumisajat 30.10.2020

Joona Ikonen, Tammikuu-Helmikuu 2021

Eetu Päkkilä, päivä kerrallaan

Taavi Vartiainen, toistaiseksi

Joni Ikonen, Joulukuu 2020
Niko Peltola, Joulukuu 2020
Santeri Airola, maajoukkuetauon jälkeen

EDELLISET OTTELUT
AJANKOHTAKOTIVIERASTULOSSARJAYLEISÖ
To 01.01.1970SportIlves0-6Runkosarja1940
To 01.01.1970IlvesSport6-1Runkosarja2652
To 01.01.1970IlvesSport2-4Runkosarja2661
To 01.01.1970SportIlves1-2Harjoitusottelut487
Ke 05.02.2020IlvesSport3-1Runkosarja4541
La 01.02.2020SportIlves3-6Runkosarja3017
Pe 10.01.2020IlvesSport5-2Runkosarja4877
Ke 11.12.2019SportIlves2-3Runkosarja2634
La 16.11.2019SportIlves2-4Runkosarja3047
Ke 13.11.2019IlvesSport3-0Runkosarja4532
Ke 06.02.2019IlvesSport4-2Runkosarja4114
Ke 30.01.2019SportIlves6-1Runkosarja2829

Perjantaina on revansiin paikka, kun Vaasan Sport saapuu uudelleen Hakametsään, tule paikalle kannustamaan Ilves voittoon!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Ilves17724039
2 Lukko16693236
3 Pelicans17534632
4 HIFK17624429
5 Kärpät15474128
6 KalPa15453727
7 KooKoo17484126
8 TPS16434325
9 Ässät18516523
10 Tappara15444622
11 Jukurit16335417
12 JYP17375917
13 HPK18446516
14 SaiPa16274315
15 Sport14244314

Lisää aiheita

25.11.2020 / Uutinen

Lukáš Dostál siirtyy Anaheim Ducksin organisaatioon

NHL-seura Anaheim Ducks on käyttänyt Lukáš Dostálin, 20, lainasopimukseen sisältyneen oikeutensa ja kutsunut tšekkimaalivahdin liittymään organisaatioonsa. Anaheim Ducks hankki Lukáš Dostálin pelaajaoikeudet vuoden 2018 NHL-varaustilaisuuden...

LUE LISÄÄ


25.11.2020 / Uutinen

TUNTEMATON HUOLTAJA ja muita Ilves-tarinoita 1970-2020 – kirja nyt myynnissä!

Uutisen alkuperäinen julkaisupäivä 29.10.2020 TUNTEMATON HUOLTAJA ja muita Ilves-tarinoita 1970-2020 Lauantaina 28.11. ilmestyy kirja, jollaista ei ole koskaan nähty. Kirja, johon on haastateltu kymmeniä ihmisiä....

LUE LISÄÄ


25.11.2020 / Uutinen

Ilves mukana eLiigan kärkikahinoissa

Ilves nappasi eLiigan viimeisimmältä kierrokselta seitsemän sarjapistettä. Kulunut viikko piti sisällään tupsukorvien osalta yhteensä vain neljä ottelua runkosarjan kääntyessä loppusuoralle. Ilves on sarjataulukossa kolmannella sijalla...

LUE LISÄÄ