Uutinen

Tapio Laakson haastattelu käynnistää Liigan uuden juttusarjan

Ilves / Liiga

Liiga.fi:ssä alkaa tänään uusi Runoudesta lajiin -juttusarja. Runoilija Linda Huhtinen tekee juttusarjassa tutkimusmatkan jääkiekon maailmaan, etsien runoutta ja tarinoita Liiga-kentiltä ja niiden laidoilta.

Sarjan ensimmäisessä osassa Ilves-kapteeni Tapio Laakso avaa Huhtiselle unelmiaan.

Huhtinen on 28-vuotias tamperelainen kirjoittaja ja runoilija. Hänen harrastuksiinsa kuuluvat kirjallisuus, hautausmaakävelyt ja vinyylit.

– Minä etsin runoutta kaikkialta. Erityisesti sieltä, missä sitä ei aina uskoisi olevan. En tiedä jääkiekosta paljoakaan ja siksi käsitykseni lajista oli vielä hetki sitten ratkaisevasti erilainen kuin nyt. Lyhyessä ajassa olen saanut nähdä tuon omintakeisen kauneuden, jota lajiin kätkeytyy. Jääkiekko saa ihmisen istumaan toisen ihmisen viereen. Se opettaa haaveilemaan ja pettymään – unelmoimaan ja hammasta purren jatkamaan eteenpäin. Silloinkin, kun olisi helpompi antaa periksi. Jääkiekko itkettää ja jääkiekko hymyilyttää. Siihen väliin mahtuu paljon tunteita ja tarinoita, Huhtinen kertoo.

Juttusarja tuo Liigasta tuttuja henkilöitä esille uudessa ympäristössä, kaukalon ulkopuolella. Pelaajien lisäksi juttusarjassa nostetaan esille muita Liigassa vaikuttavia henkilöitä. Ääneen pääsevät muun muassa päävalmentaja, tuomari, kannattaja ja seurajohtaja. Jokainen joukkue pääsee esille oman haastattelun kautta.

Huhtinen on aiemmin kirjoittanut samankaltaista juttusarjaa Mestiksestä. Jutut herättivät paljon kiinnostusta ja niitä toivottiin lisää, erityisesti Liigan puolelta. Mestis-juttuihin voit tutustua tästä.

Runoudesta lajiin -juttusarjan ensimmäisen osan, Ilves-kapteeni Tapio Laakson tarinan voit lukea tästä.


Ilves kohtaa seuraavassa kotiottelussaan TPS:n. Ottelu pelataan Hakametsän jäähallissa lauantaina 21.10. alkaen klo 17.00. Tervetuloa!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans27906854
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo26816145
6 KalPa26736343
7 TPS24696242
8 Tappara25827140
9 Kärpät24596536
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa26506930
13 Jukurit286110029
14 JYP26588824
15 HPK26599819

Lisää aiheita

21.1.2021 / Uutinen

MM 2022 -kotikisojen VIP-paketit myynnissä – varaa paikkasi Ilveksen sivustolta!

Suomi isännöi jääkiekon miesten MM-kisoja 13.-29.5.2022. Tampereella ja Helsingissä järjestettävän turnauksen päänäyttämönä ja Leijonien kotikenttänä toimii Tampere, jossa pelataan myös kisojen ratkaisuottelut. Ilves Hockey Oy...

LUE LISÄÄ


20.1.2021 / Otteluraportti

Pelicans haki pisteet Hakametsästä

Heti ottelun alussa takaa-ajoasemaan joutunut Ilves taipui Hakametsässä Pelicansille, joka oli lopulta vahvempi lukemin 2-6. Kotijoukkueen maaleista vastasivat Matias Maccelli ja Ville Meskanen. Shokkialku Ottelu...

LUE LISÄÄ


20.1.2021 / Otteluennakko

Kaatuuko Pelicans taistelussa sarjan kakkospaikasta?

Ilves kohtaa keskiviikkona Pelicansin, joka vaanii pisteen päässä Ilveksestä sarjan kakkospaikkaa. Ilves vastaavasti haluaa varmasti revanssin vuoden 2020 päättäneelle 2-3vl tappiolle. Ilveksen maalilla ottelussa pelaa...

LUE LISÄÄ