Uutinen

Ilves-johto tiedottaa: Samuli Vainionpään pelikielto

Ilves-Hockey Oy

Paljon ihmetystä ja tyytymättömyyttä kannattajien – samoin kuin Ilves-johdonkin – keskuudessa aiheuttaneen Samuli Vainionpään Liigan kurinpitodelegaatiolta saaman kolmen ottelun pelikiellon osalta toteamme seuraavaa:

Ilves on esittänyt sekä itse kurinpitäjille että Liigan johdolle voimakkaan eriävän mielipiteensä päätöksestä sekä ennen kaikkea sen tasapuolisuudesta suhteessa kurinpitodelegaation aiemmin langettamiin rangaistuksiin. Päätöksen tehnyt Liigan kurinpitodelegaatio on liigan 15 omistajaseuran yhdessä asettama elin käsittelemään mahdollisia ottelurangaistuksia.

Liigan hallitus tai sen muukaan taho ei toimi valituselimenä delegaation tekemiin päätöksiin. Kurinpitodelegaation tekemään päätökseen voidaan hakea muutosta valittamalla siitä urheilun oikeusturvalautakunnalle. Tämä prosessi kestää minimissäänkin viikkoja, joten esimerkiksi tässä Samuli Vainionpään tapauksessa päätöksen muuttuminen Ilveksen kannalta positiivisemmaksi olisi merkitykseltään lähinnä symbolinen.

Vaikkakin nyt tehty päätös on seuran ja ennen muuta yksittäisen pelaajan osalta harmittava, se toivottavasti antaa ainakin muulle joukkueelle lisävirtaa illalla käynnistyvään Kärpät-Ilves-neljännesfinaalisarjaan.

Nyt vain luistin liikkumaan ja haastamaan Kärpät!

Risto Jalo
toimitusjohtaja
Ilves-Hockey Oy


2. neljännesfinaali Ilves-Kärpät Hakametsässä lauantaina 23.3. klo 17.00!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko11422127
2 Ilves12452527
3 KalPa8291618
4 Pelicans11333218
5 HIFK12363418
6 KooKoo10292216
7 Tappara10282816
8 Kärpät8262015
9 TPS11293215
10 Ässät12334215
11 Sport9152112
12 JYP11223512
13 HPK11293910
14 Jukurit1018318
15 SaiPa1016327

Lisää aiheita

31.10.2020 / Otteluraportti

Ilves murahti KalPan kumoon kärkipelissä

Ilves ja KalPa kohtasivat lauantaina Kuopiossa sarjan kärkipelissä. Ilves vei lopulta värikkään ja vauhdikkaan ottelun lukemin 2-3. Barrett Hayton syötti debyytissään Matias Maccellin iskemän voittomaalin....

LUE LISÄÄ


31.10.2020 / Otteluennakko

Kärkikamppailu tänään Kuopiossa – Barrett Hayton debytoi Ilveksessä

Ilves matkustaa tänään Kuopioon, jossa se kohtaa hirmuvireisen KalPan, joka on voittanut viisi ottelua perättäin. Ilves on myös vahvassa vireessä ja hakee jo viikon kolmatta...

LUE LISÄÄ


30.10.2020 / Otteluraportti

Maali-iloittelu Hakametsässä toi Ilvekselle täyden pistepotin

Ilves sai haluamansa revanssin Vaasan Sportista ja otti ansaitun voiton sekä kolme sarjapistettä. Kotijoukkue käytti maalipaikat tehokkaasti ja esitti hyvää erikoistilannepelaamista. Ville Meskanen teki kaksi...

LUE LISÄÄ