Otteluennakko

Pelicans ja Ilves iskevät yhteen Lahdessa

Mikko Alahäivälä

Viidestä edellisestä ottelustaan neljä voittanut Ilves matkaa tänään Lahteen Pelicansin vieraaksi. Tamperelaiset lähtevät hakemaan kolmatta peräkkäistä voittoaan, kun taas lahtelaisilla on alla kaksi tappiota.

Pelicansilla tuloksellisesti huono viikko

Yhden ottelun Ilvestä enemmän pelannut ja kaksi pistettä vähemmän kerännyt Pelicans löytyy sarjataulukon seitsemänneltä sijalta. Yhdeksästä ottelusta voittoja on kertynyt neljä, joista yksi tuli voittomaalikilpailun jälkeen. Viidestä kotiottelustaan päävalmentaja Ville Niemisen suojatit eivät ole hävinneet varsinaisella peliajalla yhtään, mutta Jukurit onnistui ottamaan tarjolla olleen lisäpisteen jatkoajalla ja viimeksi torstaina Sport voittomaalikilpailussa.

Sportia vastaan Pelicans oli kenttätapahtumissa niskan päällä, mutta pussinokat eivät onnistuneet ratkaisemaan ottelua, vaikka pääsivät pelaamaan ylivoimallakin peräti 14 minuuttia. Tehokkaasti paikoistaan iskenyt Sport onnistuikin nousemaan kahden maalin takaa tasoihin ja lopulta voittoon asti. Lahtelaisten hallinnasta kertoo Sport-maalivahti Sami Aittokallion 45 torjuntaa. Viikon ensimmäisessä ottelussaan Pelicans hävisi Kärpille lukemin 1-0, vaikka joukkueen pelillinen esitys oli Oulussakin varsin hyvä.

Lahtelaisten alkukauden paras pistemies on ollut 28-vuotias tsekkihyökkääjä Hynek Zohorna, joka iski Sportia vastaan kaksi maalia. Viime kaudella kaksi Euro Hockey Tour- otteluakin pelannut Zohorna on tehnyt yhdeksässä ottelussa pisteet 3+5=8. Ilveksen Eemeli Suomen jälkeen Liigan toiseksi nuorin kapteeni Hannes Björninen, 22, on merkkauttanut pisteet 3+4=7, ja kuuteen pisteeseen ovat yltäneet puolustaja Oliwer Kaski, Jesse Mankinen ja Ilveksestäkin tuttu Aleksi Mustonen. Lahtelaisten toinen Ilveksessä pelannut hyökkääjä on Antti Tyrväinen. Pelicansin maalinsuulla ovat vuorotelleet tsekkiläinen Jakub Skarek ja Juho Olkinuora, joiden torjuntatilastot ovat sarjan kärkipäätä.

Ilves hyvässä vireessä

Ilves kaatoi keskiviikkona HIFK:n Hakametsässä maalein 3-0, ja viime lauantaina joukkue haki pisteet Hämeenlinnasta 3-4-voitollaan. Kahdeksasta ottelusta on kertynyt mukavat 15 pistettä, jotka oikeuttavat tällä hetkellä sarjataulukon viidennelle sijalle. Ilveksen edellä olevat TPS, Kärpät, KalPa ja HIFK ovat pelanneet 1-2 ottelua tupsukorvia enemmän.

Neljästä vierasottelusta, joista ensimmäinen oli paikallispeli, Ilves on ottanut kolme kolmen pisteen voittoa. Tapparan lisäksi Ilvekselle ovat kotikaukalossaan nöyrtyneet Lukko ja HPK. Toistaiseksi ainoa vierastappio tuli sarjan kolmannella kierroksella SaiPaa vastaan. Tupsukorvien pelaaminen on ollut alkukaudella pääsääntöisesti viihdyttävää katsottavaa. Hyvin liikkuva joukkue on luonut aktiivisella pelaamisellaan tekopaikkoja ja samalla pitänyt oman puolustuspelaamisensa riittävän tiiviinä, joskin muun muassa alivoimapelaamisessa riittää edelleen parannettavaa.

Ilveksen maalinsuulla päävastuuta on kantanut Riku Helenius, jonka päästettyjen maalien keskiarvo 1,84 on sarjan neljänneksi paras ja torjuntaprosentti 91,73 seitsemänneksi paras. Joukkueen kultakypärää kantaa hienoa alkukautta pelaava Teemu Lepaus, joka on merkkauttanut kahdeksassa ottelussa tehot 3+6=9. Läpimurtoa tekevä 20-vuotias keskushyökkääjä Arttu Ruotsalainen on iskenyt pisteet 5+3=8. Seuraavina Ilveksen sisäisessä pistepörssissä ovat viidelle tehopisteellään kapteeni Eemeli Suomi, Joose Antonen ja puolustaja Oskari Laaksonen.

Kalavelkoja viime kausilta

Viime kaudella Pelicans voitti joukkueiden neljästä kohtaamisesta kolme ensimmäistä ja Ilves viimeisen. Pisteet jakaantuivat lahtelaisten eduksi 8-4. Ilves on viimeksi voittanut Pelicansin Lahdessa 1.10.2015, jolloin Teemu Rautiainen ohjasi 1-2-voittomaalin nykyisen Pelicans-hyökkääjä Aleksi Mustosen syötöstä. Ilveksen varakapteeni Juha Leimu puolestaan pelasi viisi edellistä kautta Pelicansin riveissä toimien joukkueen kapteeninakin kaudella 2014-15.

Kautta edeltäneessä Decens Tampere Cupin ottelussa Ilves kaatoi Pelicansin puolustaja Mark Floodin viimeisen minuutin osumalla lukemin 3-2. Ilveksen kokoonpanosta puuttuvat lähiaikoina harjoitusvahvuuteen palaava hyökkääjä Jerry Ahtola, puolustaja Nikolas Matinpalo sekä HIFK-ottelussa poikittaisesta mailasta osuman päähänsä saanut hyökkääjä Panu Mieho.

EDELLISET OTTELUT
AJANKOHTAKOTIVIERASTULOSSARJAYLEISÖ
To 01.01.1970IlvesPelicans2-6Runkosarja0
To 01.01.1970IlvesPelicans2-3 VLRunkosarja0
To 01.01.1970PelicansIlves1-4Runkosarja1176
Pe 06.03.2020PelicansIlves2-5Runkosarja3686
La 18.01.2020IlvesPelicans8-2Runkosarja5816
La 26.10.2019IlvesPelicans5-2Runkosarja6680
Ke 02.10.2019PelicansIlves2-7Runkosarja3556
Pe 08.03.2019PelicansIlves2-0Runkosarja4821
La 16.02.2019IlvesPelicans5-2Runkosarja6103
La 27.10.2018IlvesPelicans3-2 JARunkosarja5131
La 06.10.2018PelicansIlves4-5 JARunkosarja3665
La 11.08.2018PelicansIlves2-3Harjoitusottelut2100

Seuraava kotiottelu: Ilves-Jukurit keskiviikkona 10.10.

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans27906854
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo26816145
6 KalPa26736343
7 TPS24696242
8 Tappara25827140
9 Kärpät24596536
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa26506930
13 Jukurit286110029
14 JYP26588824
15 HPK26599819

Lisää aiheita

21.1.2021 / Uutinen

MM 2022 -kotikisojen VIP-paketit myynnissä – varaa paikkasi Ilveksen sivustolta!

Suomi isännöi jääkiekon miesten MM-kisoja 13.-29.5.2022. Tampereella ja Helsingissä järjestettävän turnauksen päänäyttämönä ja Leijonien kotikenttänä toimii Tampere, jossa pelataan myös kisojen ratkaisuottelut. Ilves Hockey Oy...

LUE LISÄÄ


20.1.2021 / Otteluraportti

Pelicans haki pisteet Hakametsästä

Heti ottelun alussa takaa-ajoasemaan joutunut Ilves taipui Hakametsässä Pelicansille, joka oli lopulta vahvempi lukemin 2-6. Kotijoukkueen maaleista vastasivat Matias Maccelli ja Ville Meskanen. Shokkialku Ottelu...

LUE LISÄÄ


20.1.2021 / Otteluennakko

Kaatuuko Pelicans taistelussa sarjan kakkospaikasta?

Ilves kohtaa keskiviikkona Pelicansin, joka vaanii pisteen päässä Ilveksestä sarjan kakkospaikkaa. Ilves vastaavasti haluaa varmasti revanssin vuoden 2020 päättäneelle 2-3vl tappiolle. Ilveksen maalilla ottelussa pelaa...

LUE LISÄÄ