Uutinen

Santeri Hatakka ja Roby Järventie mukana Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueen MM-ehdokkaissa

Ilves Hockey Oy / Mikko Alahäivälä
Timo Koistinen, Ilves.com

Nuorten Leijonien ehdokkaat 25.12.-5.1. Kanadan Edmontonissa pelattaviin alle 20-vuotiaiden MM-kisoihin on julkistettu. Ilveksestä ehdokkaissa ovat mukana puolustaja Santeri Hatakka, 19, ja hyökkääjä Roby Järventie, 18.  Hyökkääjä Antti Saarelan, 19, MM-ehdokkuuden ja kisamatkan esti lauantaina 21.11. Jukurit-Ilves-ottelussa tapahtunut loukkaantuminen.

Viime viikolla Ilveksen kanssa kolmivuotisen jatkosopimuksen tehnyt puolustaja Santeri Hatakka ja hyökkääjä Roby Järventie ovat pelanneet tällä kaudella Ilveksen jokaisessa 19 Liiga-ottelussa. Hatakka on merkkauttanut alkukaudella pisteet 1+2=3 ja tulokaskauttaan Liigassa pelaava Järventie 7+7=14.

Nuorten Leijonien MM-kisoja edeltävä karanteeni alkaa jo itsenäisyyspäivänä 6.12. ja lopullinen MM-ryhmä nimetään lauantaina 12.12. Maajoukkueet käyvät läpi mittavan karanteeni- ja testausjakson osin kotimaassaan ja osin perillä Edmontonissa ennen kisakuplaan pääsyä.

Katso lista Suomen MM-ehdokkaista

Kuva: Timo Koistinen, Ilves.com

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko391336983
2 HIFK391249274
3 TPS401129770
4 Kärpät38958768
5 Pelicans4112311267
6 Tappara381209866
7 KalPa411109666
8 KooKoo381169065
9 Ilves3912210964
10 Ässät4111413254
11 Sport38829753
12 SaiPa417510544
13 HPK409612844
14 Jukurit429215439
15 JYP399214034

Lisää aiheita

26.2.2021 / Otteluraportti

Maccelli-show ja kauden avausmaalit varastivat huomion Sport-kotitappiossa

Ilveksen ja Sportin kohtaamisesta odotettiin ennakkoon vähämaalista vääntöä, mutta ennakkoarviot murskattiin jo avauserässä. Sport vei pisteet Hakametsästä 7-4-vierasvoitolla. Ottelun tähtinä kunnostautui Matias Maccelli, mutta kolmen...

LUE LISÄÄ


26.2.2021 / Uutinen

Tuomas Salmelan optio käytetty, Anssi Salmelalle loppukauden sopimus

Ilves on käyttänyt puolustaja Tuomas Salmelan, 25, sopimukseen sisältyneen optionsa kaudesta 2021-2022. Helmikuun alussa Ilveksen riveihin liittynyt puolustaja Anssi Salmela, 36, jatkaa seurassa loppukauden mittaisella...

LUE LISÄÄ


26.2.2021 / Otteluennakko

Aukeaako ketsuppipullo Sportin kustannuksella?

Ilves kohtaa tänään perjantaina Vaasan Sportin viidettä kertaa tällä kaudella. Aiemmissa kohtaamisissa molemmat ovat vieneet voiton kahdesti varsinaisella peliajalla. Kumpi vie joukkueiden viidennen kohtaamisen? Ilveksen...

LUE LISÄÄ