Otteluraportti

Ilves raateli HPK:n Hämeenlinnassa

Marko Herckman

Ilves vieraili perjantaina Hämeenlinnassa HPK:n vieraana. Alkua lukuun ottamatta Ilves hallitsi ottelun tapahtumia ja nappasi tyylikkään 1-5-vierasvoiton.

Ottelun alku oli isäntäjoukkue HPK:n. Hämeenlinnalaiset hallitsivat ensimmäisen kympin tapahtumia ja Jere Innala onnistui ohjaamaan kotijoukkueen ylivoimalla maalin edestä johtoon kolmen minuutin pelin jälkeen. Ilves pääsi erän edetessä koko ajan paremmin peliin mukaan, mutta seitsemän kertaa erässä torjunut Antti Karjalainen piti maalinsa puhtaana.

Toinen erä olikin sitten täysin Ilveksen ja tamperelaiset vyöryttivät vaihto toisen jälkeen hyökkäyksiä Kerhon päätyyn. Ylivoimalla Ilveksen Julius Valtonen ja Joose Antonen kävivät jo lähellä ja Eero Savilahti kilautti rangaistuksen päätyttyä tolppaan, mutta HPK:n maali säilyi pitkään koskemattomana. Ajassa 34.13 Ilves vihdoin onnistui, kun Teemu Rautiainen ohjasi Olli Vainion laukauksen maaliin. Kolmisen minuuttia myöhemmin Arttu Ruotsalainen vapautti alivoimalla Panu Miehon paikkaan ja sentteri ujutti kiekon tyylikkäästi rystyllä ohi Karjalaisen. Ilves osui erässä vielä kerran kun jälleen vakuuttavasti esiintynyt Ruotsalainen ampui kiekon ylivoimalla Karjalaisen patjan yli takanurkkaan Topias Haapasen ja Mark Floodin syötöistä.

Kahden maalin johtolukemissa kolmanteen erään lähtenyt Ilves piti päätöserässä pelin näpeissään. Tamperelaiset varmistelivat voittoa kun Jarkko Parikka ampui kiekon ohi maskissa olleen Karjaisen ajassa 46.49. Loppulukemat 1-5-sai viimeistellä 19-vuotias hyökkääjälupaus Miro Nalli. Juho Liuksiala kamppaili kiekon Ilvekselle ja Eero Savilahti heitti rystysyötön torstaina kaksi maalia A-nuorten pelissä viimeistelleelle Nallille, joka nosti laatan varmasti maaliin. Ilveksen harjoituskauden toistaiseksi ehein esitys toi neljän maalin voiton. Varmasti Ilveksen maalilla pelannut Riku Helenius torjui ottelussa 19 kertaa.


Ilveksen seuraava harjoitusottelu pelataan perjantaina 24.8. Hakametsässä Ässiä vastaan klo. 18.30. Tervetuloa!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko421477890
2 HIFK4213410180
3 TPS4311910275
4 KalPa441179874
5 Pelicans4313311473
6 Tappara4112610571
7 Kärpät411029571
8 Ilves4212911569
9 KooKoo4112310066
10 Sport429711059
11 Ässät4412114257
12 HPK4410614050
13 SaiPa437811145
14 JYP4310115340
15 Jukurit459416340

Lisää aiheita

22.3.2019 / Otteluraportti

Ilvekselle kirpeänmakuinen jatkoerätappio Raksilassa

Ilves löi ykkössuosikki Kärpät todella ahtaalle ensimmäisessä neljännesfinaalissa Oulussa. Kärpät nousi viime minuutilla tasoihin parranpärinää herättäneellä osumalla ja onnistui lopulta voittamaan jatkoerässä 4-3. Sarja jatkuu...

LUE LISÄÄ


22.3.2019 / Otteluennakko

Neljännesfinaalit käyntiin Oulussa – nappaako Ilves ensimmäisen kiinnityksen?

Ilves matkustaa tänään Ouluun, jossa se kohtaa neljännesfinaalisarjan ensimmäisessä ottelussa Kärpät. Saako Ilves hyödynnettyä paremman pelituntumansa ja napattua ensimmäisen kiinnityksen välieräpaikkaan? Oulun Kärppien runkosarjan edessä...

LUE LISÄÄ


22.3.2019 / Uutinen

Ilves-johto tiedottaa: Samuli Vainionpään pelikielto

Paljon ihmetystä ja tyytymättömyyttä kannattajien – samoin kuin Ilves-johdonkin – keskuudessa aiheuttaneen Samuli Vainionpään Liigan kurinpitodelegaatiolta saaman kolmen ottelun pelikiellon osalta toteamme seuraavaa: Ilves on...

LUE LISÄÄ